Windows 10 Yeni Kullanıcı Ekleme Nasıl Yapılır? (Yeni Hesap Açma)

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Windows 10’da yeni kullanıcı ekleme, yeni hesap açma nasıl ve nereden yapılır onu anlatacağız.

Windows 10’da aynı bilgisayarda birden fazla hesap açılabiliyor. Diyelim ki bir işyerindesiniz ve Windows 10 bilgisayarda birden fazla çalışan için hesap açacaksınız. Bunun yapılışı oldukça kolaydır. Windows 10 bilgisayarlarda birden fazla hesap açarak ve her hesaba ayrı ayrı şifre kurarak aynı bilgisayarı birden fazla kişi kullanabilir. Üstelik bunu yapmak tamamen ücretsiz ve kolaydır. Kullanıcı bilgisayar açıldığında hangi oturumu açmak isterse ona tıklayacak ve şifresiyle kişi kendi hesabına giriş yapacaktır. Şimdi lafı uzatmadan sizlere Windows 10 bilgisayarlarda yeni hesap açma, yeni kullanıcı oturumu ekleme nasıl yapılır resimler eşliğinde onu anlatalım. Windows 10 işletim sistemi yeni kullanıcı ekleme nereden yapılır resimli anlatımıyla sizlerle…

Windows 10 Yeni Oturum (Hesap) Açma Nasıl Yapılır?

1–) Windows 10 bilgisayarda yeni kullanıcı oluşturmak için öncelikle Başlat menüsüne tıklıyoruz. Ardından aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Ayarlar” butonuna tıklıyoruz.

2–) Ardından açılan sayfada “Hesaplar” bölümüne giriyoruz.

3–) Buradan da soldaki seçeneklerden “Aile ve diğer kullanıcılar” kısmına giriyoruz.

4–) Akabinde açılan bölümde biraz aşağı iniyoruz ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “Bu bilgisayara başka birini ekle” butonu gözükecek. Buraya tıklıyoruz.

5–) Sonrasında açılan pencerede mavi renkli küçük yazıyla “Bu kişinin oturum açma bilgilerine sahip değilim” linki çıkacak. Ona basıyoruz.

6–) Sonrasında yine aşağıdaki mavi küçük linklerden en alttaki olana yani “Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekleyin” kısmına tıklıyoruz.

7–) İşte bu kadar. Şimdi yeni kullanıcı oluşturma ekranına gelmiş bulunmaktayız. Burada kullanıcı adı ve parolanızı oluşturun. Kullanıcı adı demek oturum adı anlamına geliyor. Yani bilgisayar açılınca ekranda gözükecek olan yazıdır diyebiliriz. Burada isminizi ve parolanızı oluşturun. Ardından “Sonraki” butonuna tıklayın. (Ek olarak dilerseniz parolasız hesap da açabilirsiniz. Onun için parola kısmına bir şey yazmanıza gerek yoktur. Sadece kullanıcı adını yazarak ilerlerseniz şifresiz oturum açmış olursunuz.)

8–) Sonrasında güvenlik sorusu ve yanıtı kısımları gelecektir. Eğer parolanızı unutursanız bu güvenlik soruları sayesinde hatırlayabilirsiniz. Güvenlik sorularını ve cevaplarını da yazdıktan sonra “Sonraki” butonuna basın. Böylelikle yeni kullanıcımızı oluşturmuş oluruz.

9–) Böylelikle Windows 10 bilgisayarlarda yeni kullanıcı oluşturabilirsiniz. Dilerseniz parola yazmadan şifresiz oturum oluşturabilirsiniz. Ama parola oluşturacaksanız sizden illaki güvenlik soruları ve cevapları isteyecektir. Windows 10’da yeni hesap açma bu şekildedir diyebiliriz. Ayrıca şunu da belirtelim bazı bilgisayarlarda “Aile ve diğer kullanıcılar” seçeneği gözükmüyor. Bunun nedeni bilgisayarın admin versiyonunda olmaması olabilir. Yani birden fazla oturum varsa bilgisayarın ana, yönetici oturumundan yeni hesap açmayı deneyin. Belki o şekilde gözükür diyebiliriz. Ama genel olarak tüm bilgisayarlarda bu bölüm vardır desek doğru olur. Bazı kaynaklara göre orijinal olmayan Windows 10’larda bu bölüm çıkmayabilir yazıyor. Yine de çoğunda vardır desek yanlış olmaz.

Bu şekilde Win 10 bilgisayarlarda yeni kullanıcı oluşturabilir ve bu oturumlara şifre kurabilirsiniz. Win 10 bilgisayara yeni kullanıcı ekleme nereden yapılır en doğru şekilde görseller eşliğiyle anlatmaya çalıştık. Umarız beğenirsiniz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir