Windows 10’da Bluetooth Nasıl Açılır?

Bluetooth artık telefonların yanı sıra bilgisayarlarda da kullanılmaya başlamıştır. Daha doğrusu bluetooth artık hemen hemen bütün cihazlarda kullanılmaya başlanmıştır. En basitinden arabalarda artık bluetooth özelliği devreye girmiştir. Bluetooth denilince akla genelde dosya paylaşımı gelmektedir. Doğru ama bilgisayarlar da artık bluetooth üzerinden internet erişimi dahi yapılabilmektedir. Kablolu internete ve wifi’ye göre download hızı ve upload hızı düşük olsa da çok kolay bir şekilde işimizi görecek kadar hızı vardır. Windows 10’da bluetooth açmanın birçok yöntemi vardır.

Windows 10’da Bluetooth Nasıl Etkinleştirilir

Windows’ta Bluetooth’u etkinleştirerek birçok pratik işlevden yararlanabilirsiniz.Bu yöntemler aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

1-) İşlem Merkezinden Bluetooth Nasıl Açılır?

Masaüstünde başlat çubuğunun sağ alt tarafında bulunan baloncuğa tıklayarak işlem merkezini açalım. İşlem merkezini açtığımızda kutucukların içerinde simgeler çıkacaktır. Bluetooth simgesinin rengi mavi ise bluetooth açık demektir, rengi gri ise bluetoothu açmak için üzerine bir kere tıklayarak açabilirsiniz.

2-) Ayarlardan Bluetooth Etkinleştirme

Başlat çubuğunda sağ altta bulunan baloncuğa tıklıyoruz ve açılan sayfada simgelerin içerinde “Tüm Ayarlar” simgesine tıklıyoruz. Windows Ayarları penceresi karşımıza gelecektir. Buradan “Cihazlar” simgesine tıklayarak cihaz ayarlarını açıyoruz. Cihaz ayarlarını açtığımızda bluetooth sekmesi bizi karşılayacaktır. Buradan “kapalı” ya da “açık” yazan işareti değiştiriyoruz. Böylelikle bluetooth açılmış olacaktır.

Windows 10 ile Bluetooth Cihazlarını Eşleştirme

Windows 10’da iki cihazı eşleştirmek için başlat menüsüne tıklıyoruz. Arama kısmına “ayarlar” yazarak ayarlar menüsünü açıyoruz. Windows ayarlar menüsü içerisinde bulunan “Cihazlar” simgesine tıklayarak cihazlar menüsünü açıyoruz. Sağ tarafta bulunan “Bluetooth ya da başka cihaz ekle” yazısına tıklıyoruz. Karşınıza içerisinde üç seçenek bulunan yeni bir pencere açılacak. Bluetooth yazısına tıklayın. Sistem, etrafınızdaki cihazları tarayarak, bulduğu sonuçları gösterecek. Bu işlemin tamamlanması bilgisayarınızın performansına göre birkaç dakika dakika sürebilir. Cihaza bağlanmak için ismine tıklayın. Bağlandığınız cihaza göre bir adım daha atmanız gerekebilir. Cihazlarınızı eşleştirdikten sonra eşleşen cihaz adlarını Bluetooth ayarları sayfasında görmeye başlayacaksınız.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir