Windows 10’da Boş Disk Alanı Nasıl Açılır?

Bilgisayarımızın harddiski dolduğunda yada dolmaya başladığında bilgisayarımızda bir yavaşlama ve kasma sorunu ortaya çıkmaktadır. Siz yaşanan bu sorunları çözmek için fiziksel sabit disk üzerinde bölünmüş diskler oluşturabilir ve bu bölümlerin ayrı bir disk sürücü gibi davranmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde SSD’siz bilgisayar kullanmak oldukça yavaş bir bilgisayar deneyimi bize sunuyor. Sadece SSD‘de kullanmak maalesef bilgisayarımızı hızlandırmıyor. SSD ve normal harddisklerimizi doğru kullanmamız gerekmekte ve kullanmadığımız dosyaları bekletmeden silmeliyiz. Bu makalemizde de size depolama alanınızda nasıl boş alan açabileceğinizi anlatacağız.

Disk Temizleme ile Boş Yer Açma

Windows’un disk temizleme programı sayesinde yerel diskinizde bulunan gereksiz ve geçici dosyaları silebilirsiniz. Bu programı çalıştırmak için masaüstünde bulunan bu bilgisayar uygulamasına tıklıyoruz. Açılan sayfada hangi yerel diski temizleyeceksek onun üzerine mouse ile gelerek sağ tık yapıyoruz ve özelliklere giriyoruz. Özellikler kısmında bulunan “Genel” butonuna tıklayarak disk temizleme bölümüne girmiş oluyoruz. Burada bulunan “Diski Temizle” butonuna tıklıyoruz. Bunun ardından bilgisayarımız diskimiz temizlemek için analiz edecektir ve analiz sonucunda diskimizi temizlediğimizde açılacak alanı bize göstermiş olacaktır. “Tamam” sekmesine basarak işlemi başlatabilir ve bilgisayarınızda boş alan açabilirsiniz.

Güncelleme Önbelleğini Temizleyerek Boş Yer Açma

Windows işletim sistemi her güncellemeden sonra Windows Update dosyalarını tekrar gerebilecek düşüncesiyle bilgisayarımıza yedeğini almaktadır. Bu bazı zamanlar da hayat kurtarıyor olsa da güncelleme dosyaları yerel diskimizde çok yer kaplıyor. En son yaptığınız windows güncellemesinin boyutunu görmek için yerel disk C sürücünüze bakın en az 8-10 gb arası olduğunu göreceksiniz. Bu can sıkıcı durumu yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken başlat menüsüne girerek komut istemini çalıştırın yada arama kısmına girerek “cmd” yazdığınızda komut istemi gelecektir ve üzerine basarak çalıştırın. Program açıldığında “net stop wuauserv  komutunu girin ve Windows Updateyi pasifleştiriyoruz.

Sonrasında C:\Windows\SoftwareDistribution\Download klasörünü açın. Bu açtığınız klasörün içerisinde ki dosyaları silebilirsiniz. Daha sonrasında komut istemini tekrardan açarak “net start wuauserv” komutunu girerek Windows Updateyi tekrar etkinleştirmiş oluyoruz.

Yukarıda anlattığımız yöntemleri zaman zaman uygularsanız bilgisayarınızda ki hantallık kalkmış ve gereksiz kullanılmayan dosyaları silmiş olacaksınız.Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir