Windows Sağ Tık Paylaşılan Klasör Eşitleme Seçeneğini Kaldırma

Merhabalar bu yazıda sizlere Windows 7, 8 ve 10 bilgisayarlarda masaüstünde sağ tıka gelen “paylaşılan klasör eşitleme” seçeneğini nasıl kaldırabiliriz onu anlatacağız.

Bilgisayarımıza Office programı yükledikten sonra bazen masaüstü sağ tık seçeneklerine “Paylaşılan Klasör Eşitleme” seçeneği geliyor. İngilizce olarak yazılışı “Shared Folder Synchronization” ‘dur. Özellikle genelde Office 2010 programlarını yükleyince bu seçenek gelmektedir.

Gördüğünüz gibi sağ tık yaptığımızda seçenek bu şekilde gözükmektedir. Bunu çoğu kişi kaldırmak isteyebiliyoruz. Çünkü sağ tık yapınca insanlar farklı şeyler görmek istemiyor haliyle kaldırmak daha mantıklı 🙂 Bu seçeneği kaldırmak ise biraz zorlu olabiliyor. Şimdi sizlere kısayoldan bu ayarı nasıl kapatabiliriz sağ tık yapınca o yazının çıkmasını nasıl iptal ederiz onu anlatalım.

Paylaşılan Klasör Eşitleme Seçeneğini Kaldırma Nasıl Yapılır?

Anlatıma geçmeden belirtelim; CCleaner adlı programla masaüstü sağ tık yazılarını istediğiniz gibi değiştirebilir ve kaldırabilirsiniz. Fakat programsız olarak da kaldırma seçeneği mevcut.

1-) Öncelikle “Kayıt Defteri” ni açıyoruz. Veya “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” programını açıyoruz. Başlatta arama yerine yazarak açabilirsiniz.

2-) Kayıt defterini açtıktan sonra sırasıyla “HKEY_CLASSES_ROOT >>> CLSID >>> {6C467336-8281-4E60-8204-430CED96822D}” dosyasına girmemiz gerekiyor. Yani ilk öncelikle “HKEY_CLASSES_ROOT” dosyasını açıyoruz.

3-) Ardından “CLSID” dosyasına giriyoruz.

4-) Son olarak ise CLSID dosyası açıkken buradan CTRL+F yaparak “{6C467336-8281-4E60-8204-430CED96822D}” dosyasını aratıyoruz. Ardından dosyayı sağ tık yaparak siliyoruz. Yani aşağıda gördüğünüz gibi “Sil” tuşuna basıyoruz.

5-) Evet işlem bu kadar. Artık masaüstü sağ tık yaptığınızda paylaşılan klasör eşitleme seçeneğini görmeyeceksiniz. Böylelikle bu seçenek aşağıda gördüğünüz gibi silinmiş oluyor.

Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir