Windows Uyku ve Ekran Kararma Süresini Ayarlamak

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere windows işletim sistemli bilgisayarlarda bulunan otomatik uykuya alma ve ekran kararma sürelerini nasıl ayarlayabiliriz onu anlatacağız.

Bazı zamanlar bilgisayarımızı öylece bırakıp 5-10 dakikalık bir iş yapmak için bilgisayar başından ayrılırız.Geldiğimizde ise ekranın kararmış olduğunu veya bilgisayarımızın kendiliğinden uyku moduna geçmiş olduğunu görürüz.Bunun için bilgisayarımızın uyku ve ekran kararma sürelerini manuel olarak ayarlamamız gerekmektedir.Peki bunun çözümünü nasıl yaparız şimdi sizlere maddeler halinde onu anlatalım.

1-) Öncelikle bilgisayarımızdan denetim masasını açıyoruz.Ardından “Donanım ve Ses” bölümüne giriyoruz.

2-) Sonrasında “Güç Seçenekleri” ‘ne giriyoruz.

3-) Ardından açılan sayfada sol sekmelerde bulunan “Ekranın ne zaman kapatılacağını seçin” menüsüne giriyoruz.

4-) Sonrasında ise açılan yerden istediğimiz gibi uyku moduna geçme ve ekran kararma sürelerini ayarlıyoruz.Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi hem şarjdayken hem de fişe takılıykenki ayarları mevcut.Ekran kararması için,ekranı kapatmak için ve bilgisayarı uykuya almak için süreleri istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz.

5-) Eğer ekranın hiç kapanmamasını ve bilgisayarın hiç uyku moduna geçmemesini istiyorsanız sürelerin olduğu yerde “Hiçbir Zaman” seçeneğini seçmemiz gerekmektedir.Süreleri ayarladıktan sonra aşağıdaki “Değişiklikleri kaydet” butonuna basıyoruz.

Evet işlem bu kadardır.Artık bundan sonra ister bilgisayarınızı otomatik olarak süreli bir şekilde uyku moduna veya karartmaya alırsınız isterseniz de hiçbir zaman seçeneğini seçerek,hiçbir zaman uyku veya kararma moduna geçirmezsiniz.

Umarız faydalı olmuştur.Bu yazımızda sizlere bilgisayarımızın uyku moduna geçme süresini ve ekran kararma süresini nasıl ayarlarız onu anlattık.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir