Word Sayfayı Yatay Yapmak ve Bazı Sayfaları Yatay Bazılarını Dikey Yapma

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Microsoft Word’de yatay sayfa nasıl eklenir onu anlatacağız. Ek olarak bazı sayfaları yatay yaparken diğerlerini dikey boyutta nasıl ayarlayabiliriz görseller eşliğinde anlatacağız.

Microsoft Word’de ödev hazırlarken, sunum dosyası hazırlarken bazı sayfaları yatay şeklinde hazırlamak isteyebiliyoruz. Özellikle yazıcıdan çıktı alacağımızda sayfanın yatay olarak gözükmesini isteyebiliriz. Peki, Word’de yatay sayfa oluşturma nasıl yapılır şimdi sizlere Microsoft Word programı üzerinden anlatalım.

Word’de Yatay Sayfa Ekleme Nasıl Yapılır?

Word’de sayfaları yatay yaparak bir sayfaya daha fazla yazı sığdırabilirsiniz. Veya hazırlayacağınız ödevde görsel veya yatay şeklinde uzun yazılar gerekliyse sayfanızı yatay yapabilir ve yazıcıdan bu şekilde çıktı alabilirsiniz. Şimdi anlatıma geçelim.

1-) Word’de yatay sayfa eklemek için yani sayfayı yatay şeklinde yapmak için öncelikle yukarıdaki menüden “Sayfa Düzeni” kısmına girmemiz gerekiyor.

2-) Ardından açılan yerlerden “Yönlendirme” bölümünü açıyoruz ve aşağıda “Dikey” ve “Yatay” kısımlar açılacak. Buradan sayfayı yatay yapmak için yatay menüsüne tıklıyoruz.

3-) Bu şekilde Microsoft Word belgesinde sayfa düzenini yataya çevirebilirsiniz. Şimdi bazı sayfaları yatay bazılarını dikey nasıl yapabiliriz onu anlatalım.

Word’de bazı sayfaları yatay bazılarını dikey nasıl yaparız?

1-) Diyelim ki ilk 3 sayfayı dikey diğer sayfaları yatay yapacaksınız. O zaman wordde ilk önce 3. sayfanın sonuna veya 4. sayfanın başına geliyoruz. Mouse ile oraya tıklıyoruz. Yani orada herhangi bir yeri seçiyoruz diyelim. Ardından yukarıdaki menüden “Sayfa Düzeni > Kenar Boşlukları” kısmını açıyoruz.

2-) Açılan sayfa yapısı seçeneklerinden Yönlendirme kısmını dikey mi yatay mı yapacaksınız onu seçin. Sonrasında en altta “Uygulama yeri” seçenekleri var. Oradan “Bu noktadan ileriye” butonuna basınız. Dediğimiz gibi bu işlemi yaparken hangi sayfadan sonrasını yatay veya dikey yapacaksanız yazı yeri oradayken bunu yapın. Sonrasında “Tamam” butonuna basınız.

3-) Böylelikle seçmiş olduğunuz noktadan itibaren tüm sayfalar yatay veya dikey olacaktır, artık hangisini ayarladıysanız o size kalmış. Dilerseniz bu kısımdan sayfa uzunluklarını da ayarlayabilirsiniz.

Umarız yararlı olur. İyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir