Word’de Yazıyı Toplu Şekilde Büyük Harfe Çevirme

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Microsoft Word belgesini kullanarak seçili yazıları büyük harfe nasıl çevirebiliriz onu göstereceğiz.Hatta bu yöntemle yazıları ister tamamen büyük yapabilirsiniz.İsterseniz de tamamen küçük harf yapabilirsiniz.

Microsoft word en çok kullandığımız programlar arasında yer almaktadır ve bir sürü özelliği vardır.Bu yüzden bu programın her türlü özelliklerini bilmemiz bizim işimize yarayabilir.Bu özelliklerden birisi de harfleri toplu şekilde tek tuşla büyük harfe çevirmektir.Peki bu işlemi nasıl yapıyoruz şimdi maddeler halinde anlatalım.

1-) Öncelikle word belgemizi açıyoruz.Ve ardından hangi yazımızı tamamen büyük harfe çevirmek istiyorsak onu yapıştırıyoruz.Biz örnek olması açısından “Merhaba değerli arkadaşlar.” cümlesini yazdık.

2-) Ardından yazıyı tamamen seçiyoruz.Kısayol olarak ctrl+a ile toplu şekilde seçebilirsiniz.Toplu olarak seçtikten sonra klavyemizden shift+f3 tuşuna basıyoruz.Ardından otomatikman yazımız tamamen büyük harfe dönüşmüş oluyor.

3-) Başka bir yoldan da bu büyük harfe çevirme işlemi yapılabilir.Bunun için de yine yazımızı toplu olarak seçiyoruz ve akabinde word belgesinde yukarıda bulunan “Büyük/Küçük Harf Değiştir” butonuna basıyoruz.Aşağıdaki resimde o butonun yerini görebilirsiniz.

4-) Aşağıda gördüğünüz gibi bu şekilde de harfler büyüyebiliyor veya aynı yerden tamamen büyük olan harfleri küçültebilirsiniz de tamamen size kalmış.

Word belgesi ile bu şekilde yazıları tamamen büyük harfe veya küçük harfe çevirebilirsiniz.Ek olarak shift+f3 tuşuna 2 veya 3 kere bastığınız da yazılardaki kelimelerin baş harflerini büyük yapabiliyorsunuz.Yada üstteki buton yardımı ile de yapabilirsiniz.

Umarız faydası olur.Herkese iyi çalışmalar ve derslerinde başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir