WordPress Admin(wp-admin) Paneli Giriş Linkini Değiştirmek

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere wordpress admin panelinin giriş linkini nasıl değiştirebiliriz onu anlatacağız.Yani “sitenizinadi.com/wp-admin” giriş linkindeki wp-admin kısmını nasıl değiştirebiliriz onu anlatacağız.

Sitelerimize güvenlik duvarı oluşturmamızın en önemli yollarından birisi ise wp-admin admin paneli giriş linkinin uzantısını değiştirmektir.Bu şekilde gelen saldırıları bir nebze engellemiş olursunuz.

Peki bunu nasıl yaparız şimdi onu anlatalım.

Öncelikle arkadaşlar wordpress için bunu yapmanın çok kolay yolu var.Wordpress eklentiler sayesinde bu işlemi tek bir hamle ile yapabilirsiniz.Eklentinin adı “Lockdown WP Admin” ‘dir.Buna ek olarak “HC Custom WP-Admin URL ve Better WP Security” eklentileri de bu işlemi yapıyor.Ama lockdown daha tanındık olduğu için yapılışını onun üzerinden anlatacağım.

Öncelikle wordpress admin panelimize girip eklentimizi yüklüyoruz.Eklentimizi “Eklentiler>Yeni Ekle” kısmına girerek yüklüyoruz.

Ardından admin panelimizden sol taraftan “Lockdown WP” kısmına giriyoruz.

Buradan da açılan sayfada “WordPress Login URL” kısmına wp-admin panelinize giriş linki yer alıyor.Oradaki boş kutuya uzantısını yazıp giriş linkini değiştirebilirsiniz.

 Yani wordpress sitelerinde normalde admin paneline “http://www.sitenizinadi.com/wp-admin” şeklinde giriyor.Ama burada üstteki resimde gördüğünüz o boş kutuya mesela “admingiris” yazarsanız artık sitenizin wp admin paneline “http://www.sitenizinadi.com/admingiris” linkinden girilmiş olacaktır.

Bu da sitenizin güvenliği açısından oldukça önemlidir diyebiliriz.Yapmanızı tavsiye ederim.Ek olarak resimde gördüğünüz tik işaretli olan yeri onaylarsanız sitenize “http://www.sitenizinadi.com/wp-admin” linki üzerinden girenler 404 error hatasıyla karşılaşacaklardır.

Bu wordpress admin paneline giriş linki değişikliğini diğer verdiğimiz eklentiler üzerinden de yapabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. Hocam merhabalar. Wp security eklentisi ile daha önce admin giriş linkini değiştirmiştim. Bir süre sonra tekrar değiştirdim saldırı geldiği için. Lakin şöyle bir sorunumuz var. Değiştirdiğim giriş linki de halen aktif. Onun iptal olması lazım. Yardımınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

    1. Aynen hocam o linkin otomatikman iptal olması gerekiyor. Acaba cache’den dolayı olabilir mi. Gizli sekmede bi dener misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir