WordPress Crayon Eklentisi PHP 7.4 Sürümü İle Uyumlu Değil Hatası Çözümü

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere WordPress’in kod ekleme eklentisi Crayon Syntax Highlighter’ın php 7.3, 7.4 vb üstü sürümlerde çalışmaması hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

WordPress’te kod eklemek için en çok tercih edilen ve kullanılan eklentinin başında Crayon Syntax Highlighter eklentisi geliyor. Bu eklenti ile yazınıza kod eklediğinizde kodun daha güzel ve tasarımlı gözükmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu eklenti wordpress php sürümünü 7.3, 7.4 veya daha üst yapınca hata veriyor. Yani normalde bu eklenti max 7.2 php sürümü ile çalışıyor. Hata derken aslında wordpress site veya panel açılıyor. Fakat Crayon eklentisinin kullanıldığı ve kod ekli olan yazılar gözükmüyor, bozuk çıkıyor. Elbette bunun çözümü mevcut. Sizler için kısa bir araştırma yaptık ve bu durumun bir kod ile çözülebildiğini öğrendik. Yani aşağıda paylaşacağımız kodu eklenti dosyasının içerisine yazınca (eski kodla değiştirince) hatanın çözüldüğünü göreceksiniz.

WordPress Crayon Eklentisi PHP 7.3 ve 7.4 Sürüm Hatası Çözümü Nasıl Yapılır?

Hatanın çözümü için “crayon_langs.class.php” dosyasının içerisindeki 340. satırda bulunan “return preg_replace(‘/[^\w-+#]/msi’, ”, $id);” kodunun yerine “return preg_replace(‘/[^\w\-+#]/msi’, ”, $id);” kodunu ekliyoruz. Bu şekilde hatayı çözmüş oluruz. Şimdi kısaca görseller eşliğinde anlatalım.

İlk olarak sitemizin kaynak kodlarının bulunduğu yere giriyoruz. Yani sitemizin FTP dosyalarını açıyoruz. Buradan eklentilerin bulunduğu dosyayı bulup Crayon eklentisinin dosyasına giriyoruz. Buradan “crayon_langs.class.php” dosyasını açıyoruz.

Crayon_langs.class.php dosyasını açtıktan sonra 340. satırda bulunan “return preg_replace(‘/[^\w-+#]/msi’, ”, $id);” kodu silip “return preg_replace(‘/[^\w\-+#]/msi’, ”, $id);” kodunu ekliyoruz.

Yani ilk olarak bu kodu buluyoruz (crayon_langs.class.php dosyasında 340. satırda):

Ardından aşağıdaki kod ile değiştiriyoruz:

Sonrasında kaydet butonuna basıyoruz. Ve Crayon eklenti hatasını böylelikle çözmüş oluyoruz. Bu kod dosyada yaklaşık 340. satırda yer alıyor. Sadece kodda ufak bir değişiklik yapıp (“^\w-+#” ifadesine w harfinden sonra \ işaretini ekliyoruz, değişiklik bu kadar) dosyayı kaydediyoruz böylelikle problem çözülmüş oluyor. Bizde bizzat bu eklenti php 7.3 ve 7.4 sürümünde bozuk çalışıyordu. Bu şekilde kod değişikliği yaptık ve hatayı çözdük. Umarız sizde de hata çözülecektir. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir