WordPress Gizlilik Politikası Sayfası Nedir? Nasıl Aktif Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere wordpress gizlilik politikası sayfası (privacy settings) ayarları nasıl yapılır onu anlatacağız.

WordPress’in son yaptığı güncellemeyle birlikte wp-admin panelinde gizlilik ayarları bölümü açılmıştır. Bu bölümden gizlilik politikası sayfası ayarlanmaktadır. Bu sayfanın ayarlanmasını worpdress önemli bulmaktadır. Bu yüzden bu kısma girip gizlilik politikası sayfasını aktif etmeniz gerekiyor.

Gizlilik politikası sayfası, bir nevi kullanım kılavuzudur diyebiliriz. Mesela yeni bir buzdolabı aldınız diyelim. Bunun kullanım kılavuzunu da yanında verirler. Aynı şekilde gizlilik politikası sayfası da web sitenizin kullanımını, telif haklarını vb. tüm özelliklerini yazabileceğiniz bir sayfa olmalıdır. Biz bu sayfayı hakkımızda sayfası olarak ayarladık. Çünkü o sayfada siteyle alakalı bilgileri eklemiştik. O yüzden sizler de ister yeni bir sayfa oluşturun isterseniz de var olan sayfayı gizlilik politikası sayfası yapın. Peki bu sayfayı nasıl aktif ederiz şimdi onu anlatalım.

Gizlilik ayarları bölümündeki wordpress’in vermiş olduğu bilgi şu şekilde;

Bir web sitesi sahibi olarak ulusal veya uluslararası gizlilik yasalarına uymanız gerekebilir. Örneğin, bir gizlilik politikası oluşturup görüntülemeniz gerekebilir. Gizlilik politikası sayfanız varsa lütfen aşağıdan seçim yapın. Yoksa bir tane oluşturun.

Yeni sayfa gizlilik politikanız için yardım ve önerileri içerecektir. Ancak bu kaynakları doğru kullanmak, gizlilik politikanızın gerektirdiği bilgileri sağlamak ve bu bilgileri güncel ve doğru tutmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Gizlilik politikası sayfanız ayarlandıktan sonra sayfayı düzenlemenizi öneririz. Ayrıca zaman zaman, özellikle herhangi bir tema veya eklentiyi yükledikten veya güncelledikten sonra, gizlilik politikanızı gözden geçirmenizi öneririz. Politikanıza eklemeyi düşünmeniz için değişiklikler veya yeni önerilen bilgiler olabilir.

1-) Bu sayfayı ayarlamak için öncelikle wordpress wp-admin‘e giriyoruz. Ardından “Ayarlar>Gizlilik” kısmına giriyoruz.

2-) Ardından açılan sayfada “Gizlilik politikası sayfanızı değiştirin” kısmında ister mevcut bir sayfayı seçin isterseniz de yeni bir sayfa oluşturun gizlilik sayfanızı öyle seçin.

3-) Mevcut sayfayı kullanmak isterseniz oradan sayfayı seçip ardından “Bu sayfayı kullan” butonuna basmanız gerekiyor.Veya yeni sayfa oluştur butonuna basarak yeni bir gizlilik politikası içeren bir sayfa oluşturabilirsiniz. Ardından sitenizde gizlilik politikasını anlatan bir sayfa olmuş oluyor.

Bu sayfayı oluşturmak son zamanlarda Google, Yandex gibi arama motorlarının hoşuna gidebiliyor diyebiliriz. Mesela Google News’e başvururken Google nasıl haber sitelerinin İletişim, Hakkında, Künye, Yazarlar vb. sayfaların olmasına önem veriyor, bu sayfaların olmasına göre News’e kabul ediyor aynı şekilde gizlilik politikası yazısı içeren sayfaların olmasına da önem veriyor olabilir onun gibi düşünün. Şuanlık için seoya bir katkısı olur mu bilmiyoruz fakat wordpress’e böyle bir özellik geldiyse illaki faydası olur diye düşünüyoruz.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. Bazı sayfalarda görüyorum bazılarında ise görmüyorum. Bu sayfa olmak zorunda mı? Yani eklemesek olur mu?

    1. Zorunlu değil diye biliyorum fakat bu sayfanın olması siteye bir resmiyet kazandırıyor. Yani sitenize giren kullanıcılar bu sayfayı gördüklerinde sitenizi de kaliteli olarak görürler diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir