WordPress Noopener Etiketi Nedir, Neden Otomatik Ekleniyor? SEO İçin Zararlı mı?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere WordPress sitelerde otomatik olarak eklenen rel=”noopener” etiketi nedir, ne demektir, neden otomatik ekleniyor, seo için zararı var mı sorularının cevaplarını anlatacağız.

WordPress rel=”noopener” Etiketi Nedir, Neden Otomatik Ekleniyor?

WordPress’in yeni sürümleriyle gelen güvenlik önlemlerinden birisi de rel=”noopener” etiketi oldu. Bu etiket sayesinde sitenize eklediğiniz link yeni sekmede açılınca bir nevi güvenlik testinden geçiyor ve öyle açılıyor diyebiliriz, yani kabataslak ifadeyle bu işe yarıyor. Yani bu etiket WordPress tarafından siteye otomatik olarak eklenmektedir. Diyelim ki siz bir kişinin linkini sitenize eklediniz. Bu linkin html kodlarına bakarsanız rel=”noopener” etiketinin otomatikman eklenmiş olduğunu görürsünüz. İşte bu etiket WordPress’in tamamen kendi otomatik eklediği ve güvenlik açısından linke entegre ettiği bir etikettir. Bu kodu görürseniz korkmanıza gerek yok. Dediğimiz gibi bu kod WordPress sitelerde otomatik ekleniyor ve tamamen güvenlik için. Ek olarak bu kod sadece target=”_blank” lı linklere otomatik ekleniyor. Yani bir link yeni sekmede açılacaksa WordPress noopener kodunu güvenlik açısından otomatik linke ekliyor.

Örnek link kodu:

Kodda gördüğünüz gibi target=”_blank” içeren linke WordPress otomatik rel=”noopener” kodunu da ekler. Dilerseniz noopener’ın başına “dofollow” veya “nofollow” kodlarını ekleyebilirsiniz. Yani dilerseniz rel kodlarını “dofollow noopener” ya da “nofollow noopener” yapabilirsiniz. Eğer link verdiğiniz siteyi takip etsin ve ona backlink sağlasın diyorsanız “dofollow noopener” etiketini kullanın. Ama link verdiğiniz kodu takip etmesin, sitesine değer katmasın diyorsanız “nofollow noopener” etiketini kullanabilirsiniz.

Eğer linki dofollow şeklinde eklemek isterseniz şu şekilde ekleyebilirsiniz:

Eğer linki nofollow şeklinde eklemek isterseniz şu şekilde ekleyebilirsiniz:

Yukarıdaki kodda gördüğünüz gibi siz bir kişinin linkini sitenize eklerseniz buna WordPress rel=”noopener” etiketi de eklemiş olur. Bu tamamen otomatik ve sizin güvenliğiniz için eklenmektedir. Bu kodun SEO açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çünkü zararı olsa WordPress bunu otomatik olarak eklemezdi.

NOT = Dediğimiz gibi arkadaşlar noopener etiketi target blanklı linklere otomatik geliyor. Eğer linkte target blank kodu yoksa noopener da otomatik eklenmemiş olur. Yani noopener ifadesini kaldırmak istiyorum derseniz target blanklı silmeniz gerekiyor. Yoksa Worpdress target blanklı bir link görürse sürekli otomatik olarak noopener tagını ekler.

rel=”noopener” Etiketinin SEO’ya Zararı veya Faydası Var mı?

Noopener kodu veya etiketi SEO için kesinlikle zararlı değildir. Fakat yapılan araştırmalara göre herhangi bir yararı da bulunmuyor. Yani bu etiket aslında güvenlik açısından WordPress’in otomatik getirdiği bir koddur. Yoksa dediğimiz gibi rel=”noopener” kodunun SEO açısından herhangi bir zararı olmadığı gibi yararı da olmamaktadır. Bu bakımdan gönül rahatlığıyla bu kodu kullanabilirsiniz.

Aslında bu kodu bizde ilk görünce endişe duymuştuk. Yani sonuçta hiç rastlamadığımız bir koddu ve hemen kaldırmak istedik. Fakat her seferinde kaldırdığımızda WordPress otomatikman tekrar ekliyordu. Yani kendiliğinden kod yeniden ekleniyordu. Bu durumda araştırma yaptık ve herhangi bir zararının olmadığını gördük. Ayrıca yukarıda da yazmıştık fakat tekrar söyleyelim. Eğer noopener kodundan tamamen kurtulmak isterseniz link verdiğiniz kodda target=”_blank” kodunu silmeniz gerekiyor. Çünkü eğer kodda target=”_blank” varsa wp otomatik rel=”noopener” kodunu da ekler. Eğer target=”_blank” yoksa eklemez.

Koddan Noopener Nasıl Tamamen Silinir? Link Nasıl Tekrar Otomatik Eklenmez Hale Getilir?

Eğer noopener kodunu tamamen kaldırmak ve silmek isterseniz koddaki target=”_blank” kısmını silmeniz gerekiyor. Eğer target=”_blank” ‘ı silerseniz noopener kodu da otomatik eklenmeyecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir