WordPress SSL Yükledikten Sonra Resimler Açılmıyor (Çözümü)

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere wordpress siteye SSL yükledikten sonra resimlerin açılmama sorununun çözümünü anlatacağız.

Son zamanlarda çoğu web site SSL sertifikası almıştır ve bu sayede sitelerini güvenlik açısından bir üst seviyeye çıkartmışlardır. Fakat bu SSL’in yararının yanında bazı zararları da olabiliyor. Bunlardan birisi de sitedeki resimlerin ve dosyaların açılmaması sorunudur. Bu sorun tamamen http ve https farklarından dolayı meydana gelmektedir. Siteye SSL alınca tüm uzantıların https olması gerektiği için resimlerin uzantısını da https yapmamız gerekmektedir. Peki bunu wordpress tabanlı sitelerde nasıl yaparız şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

1-) Öncelikle wordpress wp admin panelimizi açıyoruz. Ardından sol menüden “Ayarlar>Genel” kısmına giriyoruz.

2-) Ardından burada üst kısımda “WordPress Adresi (URL)” ve “Site Adresi (URL)” bölümü çıkacak.Burada sitemiz “http://siteadi.com” şeklinde kayıtlıdır. Sonuçta SSL’e geçince otomatik olarak buralar https olmuyor. Bu yüzden manuel olarak buradaki http’leri “https://” şeklinde değiştirmemiz gerekmektedir. Her 2 satırdaki site linkimizi de https:// şeklinde yapmalıyız.

3-) Ardından değişim yaptıktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basıyoruz ve böylelikle sorunumuzu çözmüş oluyoruz.

4-) Bu sayede sitemiz SSL‘li olsa bile uzantıların hepsini https yaparak resimlerimizin açılmama sorununu çözmüş oluruz. Artık siteniz üzerinden resimleriniz vb. dosyalarınız rahatlıkla açılacaktır.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz kolay gelsin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir