WordPress “Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu” Hatasının Çözümü Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere WordPress sitelerde veren “Web sitenizde kritik bir hata oluştu.” hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

WordPress sitelerde veren hatalardan birisi de “Web sitenizde kritik bir hata oluştu.” hatasıdır. Hatanın ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Web sitenizde kritik bir hata oluştu.
Web sitenizde kritik bir hata oluştu.

Bu hata genellikle eklentilerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu hatayı alan sitelerde wp-admin paneline de girilmez. Yani mecburi olarak sitenin bulunduğu dosyalardan işlem yapılması gerekiyor, yani site sunucusundan problemin giderilmesi gerekmektedir. Hatanın çözümü için birçok yöntem bulunabilir fakat biz eklentileri kontrol ederek çözümünü yaptık. Şimdi görseller eşliğinde WordPress sitede kritik bir hata oluştu probleminin çözümü nasıl yapılır onu anlatalım.

WordPress Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Sorununun Çözümü

1-) Arkadaşlar öncelikle adım adım gideceğiz. Dediğimiz gibi bu hatanın birçok çözüm yöntemi olabilir. Fakat bizim uyguladığımız ve çalışan yöntem “eklentileri kontrol etme” üzerine dayalıdır. Şimdi ilk olarak sitenizin ne zaman kapandığını yani ne zamandan beri siteye giriş yapılmadığını öğrenmemiz gerekiyor. Ki bu sayede en son çalışan eklentiyi bulup onu deaktif yapacağız. Ben analitik kullandığım için buradan bakıyorum siz hangi hit bilgisi sistemini kullanıyorsanız ilk olarak ona girin. Ve sitenizin ne zaman kapandığınız tahmini olarak belirleyin. Mesela aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi saat 06:00 – 07:00 arasında site kapanmış yani az çok anlayabiliyoruz. O zaman demek ki en son bu saatler arasında çalışan bir eklenti bu hataya sebep olmuş diyebiliriz. Şimdi sitemizin kapandığı saat aralığını belirlediysek 2. adıma geçiyoruz.

2-) Şimdi site dosyalarının bulunduğu panele giriyoruz. Bizim dosyalar plesk panelde olduğu için oraya girdik. Ardından eklentilerin bulunduğu dosyayı açın. Yani “wp-content > plugins” dosyasına giriş yapın. Ardından burada tüm eklentiler dosya halinde karşımıza çıkacak. İşte buradan eklentilerin en son modifiye edildiği tarih sağ tarafta çıkacaktır. Yani bu hangi eklentinin en son ne zaman güncellendiği vs. anlamını taşıyor. Haliyle siz burada sitenizin ilk kapalı olduğu tarih aralığında hangi eklenti en son güncellenmiş veya modifiye edilmiş onu bulun. Mesela biz baktığımızda en son bu zaman aralığında (yukarıda analitikte bulduğumuz 06 – 07 saatler arası) contact-form-7 eklentisi güncellenmiş ve sonrasında ise site down olmuş yani yukarıdaki gibi “web sitenizde kritik bir hata oluştu” hatası vermeye başlamış. Haliyle bu eklenti yüzünden hata vermiş olması büyük olasılık. Bu durumda yapmamız gereken son adım kaldı. Eklentiyi devre dışı bırakmak.

3-) Eklentimizin ismini geçici olarak değiştireceğiz ki bu sayede eklenti otomatikman devre dışı kalmış olsun. Bu sayede site eğer açılırsa demekki hatamız bu eklentiden dolayı kaynaklanıyor. Eklentiye sağ tık yapıp “Rename” tuşuna basın. Ardından “contact-form-7” isminin başına alttan tire koyun yani eklenti ismini “_contact-form-7” şeklinde değiştirin. Bu sayede otomatikman bu eklentiyi devre dışı bırakmış olursunuz.

4-) Aşağıda gördüğünüz gibi başına alttan tire _ koyarsanız eklenti ismi direkt olarak değişmiş olacağından bu eklenti devre dışı kalmış olacak yani WordPress ile bir bağlantısı kalmayacaktır. Merak etmeyin siteye zarar gelmez sadece eklenti devre dışı kalmış olacak. Sonrasında tekrar panelden aktif edebilirsiniz.

5-) İşlem bu kadar! Artık sitenizi sorunsuz açabilirsiniz. Eklenti ismini değiştirdikten sonra şimdi sitemize girip sayfayı yeniliyoruz. Bu sayede sorunu çözmüş oluyoruz. Yani eğer siteniz açılırsa ve aynı hatayı vermezse demek ki problem gerçekten de bu eklentiden kaynaklanıyor, böylelikle sorunu çözmüş oluyoruz. Eğer aynı hatayı verirse diğer eklentileri kontrol etmenizde fayda var. Bizde bu şekilde kontrol ettik ve direkt tekte hangi eklenti sıkıntı yani arızalı hemen bulduk. Ardından eklenti ismini değiştirdik ve sitemizi düzeltmiş olduk. Sonrasında yapmanız gereken wp-admin den siteye giriş yapıp eklentiyi tekrar aktif etmektir. Yani ismini değiştirdiğiniz eklentiyi tekrar aktif edebilirsiniz. Site aynı hatayı vermez. Bizzat denedik ve dediğimiz gibi bu yöntemle sorunu çözmüş olduk.

Bu şekilde hatanın çözümünü yapabilirsiniz. Biz bizzat bu anlattıklarımızı uyguladık ve problemi giderdik. İnşallah sizde de çalışır. İyi çalışmalar dilerim…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir