WordPress Yazıya Puan Verme Eklentisi

Merhabalar bu yazımda kendi sitemde de kullandığım bir wordpress eklentisinden bahsedeceğim.

Eklentimiz yayınladığınız içeriklere siteye girenler tarafından puan verilmesini sağlıyor.Bu sayede yazınızın diğer okuyucular tarafından ne kadar beğenilmiş olduğunu herkese açık bir şekilde göstermiş oluyorsunuz.

Eklentinin adı “WP PostRatings” dir.

Öncelikle eklentimizi indirip kuruyoruz.Bunun için wp admin panelinden sol taraftan “Eklentiler>Yeni Ekle” adımlarını izleriz.Sonrada eklentiyi kurarız.

Eklentiyi kurduktan sonra yapmamız gereken son bir şey kaldı.Puan verme butonlarını sitenizde nereye koymak istiyorsanız “<?php if(function_exists(‘the_ratings’)) { the_ratings(); } ?>” bu kodu oraya yapıştırmanız gerekiyor.

Genelde puan verme butonları yazı içlerine konulduğu için kodumuzu “single.php” ye eklemeliyiz.

Eğer puan verme butonlarını sosyal medya butonlarının aşağısına eklemek istiyorsanız single.php içerisinden “<?php the_content(); ?>” bu kodu aratın(Bu işlemi ctrl+f ile yapabilirsiniz) ve hemen altına “<?php if(function_exists(‘the_ratings’)) { the_ratings(); } ?>” bu kodu yapıştırın.

wp 1

Eğer sosyal medya butonlarının üstüne yerleştirmek istiyorsanız aynı şekilde “single.php” den “<?php the_title(); ?></h1>” kodumuzu aratıyoruz(Bu işlemi ctrl+f ile yapabilirsiniz).Sonrasında hemen altına “<?php if(function_exists(‘the_ratings’)) { the_ratings(); } ?>” kodumuzu ekliyoruz.

wp 2

İşlem tamamdır.Artık tüm konularınızın sonunda oylama butonları oluşacaktır.

Son olarak bu oylama butonu sonuçta İngilizce’dir.Eğer Türkçe yapmak istiyorsanız wp admin panelimizden sol tarafta “Rating>Rating Templates” sekmesi gelecek.Ona tıklıyoruz ve oradan İngilizce olan kelimeleri Türkçeye çeviriyoruz.

Örneğin aşağıdaki resimdeki gibi kelimeleri değiştirebilirsiniz.

wp 3

 

Teşekkürler.Herkese kolay gelsin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir