WordPress’de Resim Yüklerken HTTP Hatası Veriyor Çözümü Nedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere wordpress resim yüklerken http hatasını ve çözümünü paylaşacağız.

WordPress dünyanın en çok kullanılan web alt yapı sistemlerinden birisidir. WordPress’in çok kullanılmasının sebeplerinden birisi de hem hızlı ve kolay olması hem de en az hatanın olmasıdır. Dediğimiz gibi wordpress wp admin panelinde bir işlem yaparken çok az sayıda hata alırsınız. Bu hatalardan birisi de resim yüklerken yani resim upload ederken verilen HTTP error hatasıdır. Bu http hatası yazıya resim yüklerden vermektedir.

Yukarıda gördüğünüz gibi hata bu şekildedir. Bu hatayı bir çok sebepten dolayı verebilir. Hatanın çözümü için bir çok yöntem mevcuttur. Şimdi sizlere resim yüklerken verilen http error hatasının çözüm yöntemlerini paylaşalım.

Başlıklar

WordPress’de Resim Yüklerken Verilen HTTP Error Hatası ve Çözümleri

Çözüm Yöntemi 1: {Eklenti}

Arkadaşlar resim yüklerden verilen http hatasının çözümü için öncelikle eklentileri devre dışı bırakıp tekrar resim yüklemeyi denememiz lazım. Bazen eklentilerde çakışma olduğu için resimler yüklenirken hata verebiliyor. Yani wp admin panelinden “Eklentiler > Yüklü eklentiler” kısmına girerek tüm eklentileri pasif yapıyoruz. Ardından tekrardan yazı ekleme bölümüne gelip resmi yüklüyoruz. Büyük ihtimalle resim yüklenirken hata vermeyecektir.

Çözüm Yöntemi 2: {Resim Boyutu}

2. çözüm yöntemi olarak resimlerin boyutlarını azaltabiliriz. Bu tarz hatalar bazen yüksek boyutta resimler yüklerken verebiliyor. Mesela 2 mb’dan yüksek resim yüklerden sistem hata verebiliyor. Bu yüzden resimleri optimize ayarına sokup boyutlarını düşürebiliriz. Veya paint programı kullanarak çözünürlük boyutlarını azaltabiliriz. Bu sayede de o resmin boyutları azalmış olur. Tekrardan bu şekilde yükleme yapıldığında hatayı çözmüş olabiliriz.

Çözüm Yöntemi 3: {FTP Dosya İzinleri}

HTTP hatası bazen sitelerin dosya izinlerinden dolayı veriyor olabilir.

  • Bunun için öncelikle hatayı aldığınız sitenin FTP dizinini açınız. Mesela filezilla programı ile açabilirsiniz.
  • Ardından site dosyalarından “/public_html/wp-content/” kısmını açınız.
  • Buradan da “Uploads” klasörünü bulunuz.
  • Bu klasörün izinlerini düzenlememiz gerekiyor. Klasöre sağ tık yapıp “Dosya İzinleri” butonuna basınız. (Buradaki yazımızdan dosya izinleri nasıl değiştirilir öğrenebilirsiniz.)
  • Ardından dosya izinlerini “777” olarak yapın. Altta yer alan “Alt klasörlere de uygulansın” seçeneğini de seçiniz.

Bu adımları yaptıktan sonra tekrardan resim upload edin. Büyük ihtimalle sorununuz çözülmüş olur.

Çözüm Yöntemi 4: {Farklı Tarayıcıdan Deneyin}

Hatanın çözümü için farklı tarayıcıdan resim yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bazen aynı tarayıcıda işlemler yapıldığında çakışma ve yoğunluk olabiliyor. Bu bakımdan resim yüklerken http hatası alıyorsanız farklı bir tarayıcı üzerinden resim yüklemeyi deneyiniz.

Çözüm Yöntemi 5: {.htaccess Dosyasına Ekleme Yapılabilir}

WordPress’de .htaccess dosyası üzerinden yapılan değişikliklerle bir çok hatayı çözüme kavuşturabiliyoruz. Bunlardan birisi de resim upload ederken verilen http hatasıdır. Hatanın çözümü için öncelikle sitemizin .htaccess dosyasını açıyoruz. HTACCESS dosyasına yine FTP’ye girerek ulaşabilirsiniz.

Yapmamız gereken tek şey .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu eklemektir.

Kodu ekledikten sonra dosyayı kaydedin ve ardından tekrar wp-admin panelinize girip yazıya resim yüklemeyi deneyiniz. Hatanın çözüldüğünü göreceksiniz.

Çözüm Yöntemi 6: {Cache Önbellek Temizleme}

Son yöntemimiz ve en etkili yöntemlerden birisi ise cache yani önbellek temizlemektir. Arkadaşlar wordpress’deki hataların çoğu cachelerden dolayı kaynaklanıyor desek yanlış olmaz. Çünkü işlemleri web üzerinden yaptığımız için eğer cacheler temiz değilse site hata verebiliyor. Bu bakımdan eğer resim yüklerken http/https hatası alıyorsak yapmamız gereken ilk şey kullandığımız tarayıcıdan cache temizliği yapmaktır. Buradaki yazıdan cache temizliği nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

NOT = Ek olarak resim yüklemesini gizli sekmede sitenize girerek de yapabilirsiniz. Gizli sekmede cache sorunu olmadığı için direkt olarak buradan da siteye giriş yapabilir ve resim yüklemesi yapabilirsiniz. Eğer cachelerden dolayı hata alıyorsanız gizli sekmede yaptığınız işlem sonrasında hata almazsınız.

WordPress resim yüklerken verilen http hatasının çözüm yolları bu şekildedir. Bu yöntemlerden birini de yapsanız hata çözülebilir. Fakat ilk olarak cache temizleyip öyle resim yüklemenizi tavsiye ederiz. Bu cachelerden dolayı hata verdiği çok oluyor. Umarız faydalı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir