x ve y’nin Diğer Adları Nedir? X ve Y Ekseni Diğer İsimleri

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere matematik ve geometride yer alan x ve y eksenlerinin diğer isimleri nedir onu anlatacağız. Yani x ve y’nin diğer adına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Matematik ve geometride en çok karşımıza çıkan konu koordinat sistemidir. Koordinat sisteminde x ve y şeklinde 2 eksen yer almaktadır. Yatay olanı x, dikey olanı ise y eksenidir. Fakat sorularda genellikle x ve y’nin diğer adları şeklinde sorulmaktadır. Yani apsis ve ordinat şeklinde. Şimdi bakalım x ve y’nin diğer isimleri nedir hangisi apsis ve hangisi ordinattır öğrenelim.

X ve Y’nin Diğer Adları Nedir?

  • Arkadaşlar x’in diğer adı apsistir. Veya x ekseninin diğer adı apsis ekseni veya apsisler eksenidir. Aynı şekilde buna yatay eksen de denilir.
  • Dikey eksen olan y’nin diğer adı ise ordinattır. Yani y ekseninin diğer ismi ordinat ekseni veya ordinatlar eksenidir.

Yukarıdaki koordinat düzleminde gördüğünüz gibi yatay olan x’in diğer ismi apsis, dikey olan y’nin diğer ismi ise ordinattır. Sınavlarda vb. yerlerde genellikle x ekseni yerine apsis ekseni şeklinde yazabilir. Burada apsis geçiyorsa anlamalıyız ki bize x’i soruyor. Veya soruda ordinat geçiyorsa anlamalıyız ki bize y’yi soruyor.

İkisini birbirine karıştırmamak için; “OyAx” şeklinde bir formül ezberleyebilirsiniz. Yani (Ordinat)y(Apsis)x şeklinde baş harfleriyle oyax olan bir kelime geliştirebiliriz. İlk 2 harf “oy” yani ordinatın o’su ve y ekseninin y’si. Diğer 2 harf ise “ax” yani apsisin a’sı ve x ekseninin x’i şeklinde bir formül kurabiliriz.

KISACA: X ekseninin diğer adı apsis ekseni, Y ekseninin diğer adı ordinat eksenidir.

Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir