Yalnız mı Yanlız mı Doğru Yazılışı Nedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere yalnız mı yoksa yanlız mı kelimenin hangisi doğru yazılmıştır onu kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Türkçe yazım kuralları serimizle devam ediyoruz. Bu yazımızda da yine yazılışı en çok karıştırılan kelimeyle birlikteyiz. Bu serinin üzerinde çok durmamızın amacı siz değerli öğrenci arkadaşlarımıza sınavlarda az da olsa yardımcı olmaktır. Çünkü bu tarz doğru yazılış soruları Türkçe sınavlarında çıkabiliyor. Hemde kelime neredeyse ülkecek karıştırdığımız “Yalnız-Yanlız” kelimesi olunca bir hayli önemli oluyor. Şimdi Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazılışı nedir onu paylaşalım.

Yalnız mı Yanlız mı Doğrusu Nedir?

Doğru yazılışı ==> ✓Yalnız
Yanlış yazılışı ==> ×Yanlız

Türk Dil Kurumu‘na göre kelimenin doğru yazılışı “Yalnız” kelimesidir. Yani kelimenin hatalı yazılışı “Yanlız” kelimesidir, doğrusu ise “Yalnız” ‘dır. Kanıt olarak ise sozluk.gov.tr sitesine girip kelimeyi aratıp bakabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesinde kelime yalnız olarak geçmektedir. Yani doğru yazılışı “yalnız” ‘dır.

Arkadaşlar yalnız ile yanlızı birbirine karıştırıyorsanız şöyle bir formül geliştirebilirsiniz. Mesela kelimenin doğru yazılışı olan yalnız kelimesinin kökenine inelim. Aslında kelimenin uzun açılımı “yalınız” olur. Yani yalın‘dan geliyor. Haliyle ortadaki ı harfi düşerek yalnız kelimesi olmuş oluyor. Bu şekilde doğru yazılımını aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Umarız faydalı olur. Buna benzer yazım kuralları konularımıza “Türkçe-Edebiyat” kategorisinden ulaşabilirsiniz. Herkese iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir