“yanyana” Bitişik mi Yazılır? Yoksa “yan yana” Diye Ayrı mı Yazılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere yanyana kelime öbeğinin bitişik mi yoksa yan yana diye ayrı mı yazıldığını ispatıyla birlikte paylaşacağız.

Üniversite sınavlarında, liseye geçiş sınavlarında, kpss vb. sınavlarda Türkçe’de yazım kuralları-noktalama işaretleriyle alakalı en az 1-2 soru çıkıyor desek yalan olmaz sanırım. Bu sorular bazen çok kolay olduğu gibi bazen de çok zor olabiliyor. İşte bu yüzden ara sıra yazım kurallarına bakmamız gerekiyor ve hafızamıza kaydetmemiz gerekiyor. Bu yüzden de sizlere ara sıra bu tarz konular açacağız öğrenci arkadaşlarımıza faydalı olması açısından.

Şimdi gelelim Türkçe’de çok kullandığımız “yan yana” kelime öbeğinin doğru yazılışına. Bu kelime gerçekten çok soruluyor. Bu kelime ayrı mı yazılıyor yoksa bitişik mi yazılıyor insanlar hep kararsız kalmıştır bu konuda.

Yanyana Kelimesinin Doğru Yazılışı;

Arkadaşlar yanyana kelimesi bitişik değil ayrı yazılmaktadır.Yani doğru yazılışı “yan yana” ‘dır. Şimdi sizlere ispatını TDK(Türk Dil Kurumu) sitesinden gösterelim.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar yanyana bitişik değil “yan yana” şeklinde ayrı yazılmaktadır. O yüzden sınavlarda vs. dikkat edelim. Boş yere 1 soruyu yanlış yapmayalım. Buradaki TDK’nın sitesine girerek sizler de ispatına yani kelimenin doğru yazılışına bakabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Umarız faydalı olur. Herkese sınavlarda sonsuz başarılar dileriz. Umarız hak ettiğiniz yerlere gelirsiniz ve ülkemizin gelişmesine en iyi şekilde katkı sağlarsınız. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir