Yaş Ortalaması En Düşük ve En Yüksek Olan İllerimiz

Herkese merhabalar, bu yazımızda sizlere Türkiye’deki yaş ortalaması en düşük ve en yüksek olan şehirlerimizi anlatacağız.Umarız faydalı olur.

Bildiğiniz gibi gün geçtikçe insanların yaşam süreleri azalıyor.Bunun bir çok faktörü var diyebiliriz.Mesela katkısal gıdalar, çevre kirliliği, sigara, alkol vb. içeçekler ve yiyecekler insanların ömrünü azaltır duruma gelmiştir.Peki ülkemizde yer alan illerden hangisinin yaş ortalaması en yüksek ve hangisinin yaş ortalaması en düşük olduğunu merak ettiniz mi? Eğer cevabınız evet ise bu makale tam size göre.

Ülkemizin yaş ortalaması son verilere göre 29.7 olarak ölçüldü.Gerçekten iyi bir sayı diyebiliriz.Ülkecek genç bir nüfusa sahibiz.Peki illere göre bu durum nasıl şimdi ona bakalım.

Yaş Ortalaması En Yüksek İlimiz: Sinop

Türkiye İstatistik Kurumu(TUİK) tarafından ölçülen istatistiklere göre Türkiye’de 38,2 yaş ortalaması ile en yaşlı ortalamaya sahip ilimiz Sinop olarak ölçüldü.

Yaş Ortalaması En Düşük İlimiz: Şırnak

Aynı şekilde son yapılan istatistiklere göre ülkemizde en düşük yaş ortalamasına sahip ilimiz 19,8 ile Şırnak olduğu ortaya çıkmıştır.

Yaş ortalaması en yaşlı olan ilimiz Sinop olurken en genç ilimiz ise Şırnak‘dır.Bu duruma göre ülkemizde doğudan batıya doğru gidildikçe yaş ortalamasının yükseldiğini görebiliyoruz.Aşağıdaki haritada son verilere ait bilgiler bulunmaktadır.

yas-ortalamasi-en-dusuk-ve-en-yuksek-olan-illerimiz

Haritada gördüğümüz gibi koyu olan yerler genelde ege ve karadeniz bölgelerine aittir.Bu da aslında bizlere deniz kenarındaki illerimizin yaş ortalamasının yüksek olduğunu gösteriyor.Haritada gördüğünüz gibi güney doğu anadolu bölgesi tamamen açık renkle çizilmiş.Yaş ortalaması bir hayli düşük yani o bölgedeki illerimizde nüfus olarak genç nüfus ağırlık basmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir