Yayın Droplu Ne Demek? “Drop Var” Ne Anlama Geliyor?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Twitch’de, Youtube’da, Facebook’da vb. platformlarda canlı yayın yaparken yayının droplu olması ne anlama geliyor onu anlatacağız.

Başka Twitch, Discord, OBS gibi platformlar olmak üzere buralarda yayın yaparken bazen chat kısmında kullanıcılar “drop var” , “yayın droplu” , “çok drop var” vb. şeklinde yorum yaparlar. Bu alanda yeni olan izleyiciler ise drop ne demektir merak eder. Şimdi sizlere kısaca drop ne demektir, yayının droplu olması ne anlama geliyor onu anlatalım.

Yayında Drop Var, Yayın Droplu Ne Demektir?

Yayında drop olması, yayının donması anlamına gelmektedir. Drop İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı “düşme, düşmek, düşüş” vb. manalara gelmektedir. Yani yayında drop olması “yayının düşmesi” , “yayının donması” vb. anlamlara gelmektedir. Eğer yayında drop varsa o yayın donuyor demektir. Tabii bu dropun da seviyeleri mevcut. Eğer yayın çok droplu olursa bu yayının aşırı derecede donması anlamını taşımaktadır. Ama yayın normal droplu ise yani az drop varsa, az seviyede donuyor, kasıyor demektir.

Bir yayıncı yayın yaptığı sırada eğer yayın kasıyorsa, donuyorsa chat kısmında kullanıcılar (izleyiciler) “drop var“, “drop“, “yayın droplu” vb. yazılar yazabilir. İşte bu durumda yayın yapan kişinin internetini kontrol etmesi gerekmektedir. Çünkü genellikle yayında drop olunca yayını yapan kişinin netinde bir problem olabilir. Yayın yapıldığında upload çok önemli olduğu için eğer bilgisayarda arka planda başka bir şey indiriyorsa yayında drop olabilir. Yani bu yayın droplanması izleyicilerden kaynaklanmamaktadır. Yayının droplu olması, yayının donması ve kasması yayını yapan kişinin internetinden veya bilgisayarından kaynaklanıyor. Drop sorununu gidermek için yayıncının internet hızını kontrol etmesi gerekmektedir.

Kısacası; yayında drop olması, yayının donması ve kasması anlamına geliyor. Bu donma saliselik donmalar, yavaşlamalar, kasmalar olabiliyor. Yani aşırı derecede donmasa da saliselik kasmalar o yayının droplu olduğu anlamını taşıyabilir. Aynı şekilde canlı yayının 1-2 saniyelik gecikmelerle ekrana gelmesi de o yayının droplu olduğunu gösterebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir