Yemekten ve Elbise Giyindikten Sonra Okunduğunda Günahları Bağışlatan Dualar

Cümleten selamun aleyküm değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere yemek yedikten sonra ve elbise-kıyafet giydikten sonra okunduğu takdirde geçmiş ve gelecek günahları bağışlatan dualar nelerdir onların Arapça yazılışını ve okunuşlarını paylaşacağız. Şimdiden hayırlı ilimler dileriz. Allah (c.c.) herkesin dualarını kabul eylesin. Amin.

Mu’az ibni Enes el-Ensari (Radıyallahu Anh)‘dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Her kim yemek yer de: ‘Bu yemeği bana yediren ve hiçbir gücüm ve kuvvetim olmadığı halde bana bunu nasib eden Allah(-u Te’ala’y)a hamdolsun.’ derse geçmiş ve gelecek günahları affolunur.

Her kim de bir elbise giyer ve: ‘Bu elbiseyi bana giydiren ve hiçbir gücüm ve kuvvetim olmadığı halde bana bunu ihsan eyleyen Allah(-u Te’ala’y)a hamdolsun.’ derse geçmiş ve gelecek günahları bağışlanır.”
Kaynak : Ebu Davud, es-Sünen, el-Libas, et-Tirmizi, es-Sünen, İbnü Mace, es-Sünen, Ahmed ibnü Hanbel, es-Müsned

Yemekten Sonraki Duanın Okunuşu:

Okunuşu: Elhamdülillahillezi etameni hezetteam. Verazeganihi minyağri havlimminni veleguvveh.

Elbise Giyindikten Sonraki Duanın Okunuşu:

Okunuşu: Elhamdülillahillezi keseni hezessevbe verazeganihi minğayri havlimminni veleguvveh.

Duaların Arapça yazılışı ve okunuşu bu şekildedir. Bu arada lütfen Arapça halinden okumaya çalışınız. Diğer türlü tecvid ve talim hataları olmaktadır. Bu bakımdan Arapça bilmeseniz bile bilen bir kişiye okutturup ardından siz tekrar yapınız. En makbulü bu şekildedir.

NOT = Son olarak bu dualar Cübbeli Ahmet Hoca’mızın Lalegül dergisinden alıntılanmıştır. Dualar bölümünü tanıdıklarınızla paylaşın dediği için bizler de sitemize ekledik. Yinede telif haklarından bir sorun çıkarsa duaları kaldırabiliriz, iletişim bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Kendisine Allah (c.c.) hayırlı uzun ömürler nasib eylesin. Amin.

Kaynak : Cübbeli Ahmet Hoca / Lalegül Dergisi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir