Yeni Bir Ses Açıldığında Diğer Açık Olan Sesin Seviyesini Ayarlama

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bilgisayarda yeni bir ses açıldığında diğer açık olan sesin veya seslerin seviyesini nereden ayarlarız ve nasıl yaparız onu anlatacağız.

İllaki başınıza gelmiştir bilgisayarda internette bir müzik dinlerken veya film izlerken arka planda birden yanlışlıkla başka bir şey açarız ve onun sesi de gelir. Bu yeni açılan ses arka tarafta çalan sesden daha fazla çıkar. İşte bu durumda ses çakışması vs. olabilir. Bazıları böyle olmasını istese de bazıları bu ses seviyesinin eşit olmasını isterler. Peki yeni bir ses açıldığında diğer açık olan seslerin seviyesini nasıl azaltabiliriz veya arttırabiliriz şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

1-) Öncelikle bilgisayarımızdan “Denetim Masası” ‘nı açıyoruz. Ardından “Donanım ve Ses” bölümünü açıyoruz.

2-) Sonrasında açılan yerden “Ses” menüsünün üzerine tıklıyoruz.

3-) Ardından yeni açılan yerden üst menüden “İletişim” butonuna basıyoruz. Ardından buradan da hangi seçeneği seçmek istiyorsak onu işaretliyoruz.

4-) Burada seçenekler şu şekildedir;

Windows iletişim etkinliği algılandığında;

  • Diğer tüm sesleri kapat

  • Diğer sesleri %80 oranında azalt

  • Diğer sesleri %50 oranında azalt

  • Hiçbir şey yapma

5-) Bu şekilde seçenekler mevcuttur. Burada mesela hiçbir şey yapma derseniz yeni bir ses açıldığında diğer eski sesler yine aynı seviyede çalmaya devam eder. Ama diğer tüm sesleri kapat derseniz yeni açılan ses dışında arkada çalan tüm sesler kapanmış olur. Diğer sesleri %80 veya %50 oranında azalt derseniz yeni açılan ses haricinde kalan sesleri o seviyede kısmış olur.

Bu sayede ses ayarlarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir