Yeni Doğan Bebekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

9 aylık heyecanlı bekleyişiniz nihayet sona erdi ve dünyalar tatlısı bebeğinizi kucağınıza aldınız: İşte bilmeniz gerekenler!

Öncelikle yeni doğan bir bebeğiniz varsa, 6 haftalık olana kadar ondan herhangi bir gülümseme veya mırıldanma beklemeyin. O zamana kadar adeta sürekli şikayet eden bir beyefendi/hanımefendi ile uğraşmanız gerekecek. Uykusuz geceleri ve duygusal açıdan yaşadığınız kargaşayı atlatabilmek için şunu aklınızdan çıkarmayın: Gösterdiğiniz çabalar boşa gitmeyecek. Siz her ne kadar yeni doğan bebeğinizin hiçbir tepki vermediğini düşünseniz de Los Angeles’ta yaşayan pediatrist Cristopher Tolcher; bebeğin anne veya babasıyla birlikte bulunduğu vakitlerde rahat hissettiğini ifade ederek ebeveyn ile bebek arasında bir etkileşim olduğunu ve bebeğin kucakta tutulmayı sevdiğini söylüyor.

Göbek kordonu meselesi

Göbek kordonu düşene kadar bebeğinize sünger banyosu yaptırın. Yani bebeğinizi duşun altına tutmaktansa ıslak bir süngerle onu temizleyin, bu durum göbek kordonunun düşmesini hızlandıracaktır. Göbek kordonları kuru tutulduğu sürece –genellikle iki hafta içinde- düşer. “Bebeğim kirli mi kalacak?” diye endişe etmeyin! Nasıl olsa yeni doğanlar çok fazla kirlenmiyorlar. Eğer banyo yaptırırken bebeğinizin göbek kordonu ıslanırsa o bölgeyi nazik bir şekilde kurulayın. Göbek kordonu düştükten sonra hafif kanama olursa da telaş etmenize hiç gerek yok, bu gayet normal bir durum.

Bebeğimin cildi neden kuru?

Kuru cilt yeni doğanlarda oldukça rastlanabilir bir olaydır. Başlangıçta yeni doğmuş bebeğiniz yumuşak ve ipeksi bir cilde sahip olabilir ama ne yazık ki bu değişecek. Pediatrist Dr.Laura Jana bu durumu güzel bir örnekle izah ediyor: Eğer siz de 9 ay boyunca sıvıyla kaplı bir şekilde kalıp dokuz ayın sonunda birden havayla karşılaşsaydınız, sizin cildiniz de kururdu. Bebeğinizin kuru cildi için yapmanız gereken bir şey yok aslında (çünkü kuru cilt zamanla soyulacaktır). Ama eğer çok istiyorsanız kokusuz hipoalerjenik bebek losyonu elde edebilirsiniz. Küçük pembe döküntüler, bebek bezinin tahriş etmesiyle oluşan döküntüler ve hatta bebek sivilceleri bile küçücük bebeğinizin cildinde arzı endam edebilir. Dr. Jane’in dediğine göre bebeğinizdeki sivilce eğilimi birkaç ay devam edebilir. O yüzden bebeğiniz bir aylık olmadan ve hala tatlı görünürken o güzel bebek fotoğraflarından çekseniz iyi olur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir