Yetişkinlerde Yüksek Ateş Neden Olur?

Ateş nedir neden olur ve yetişkinlerde ateş neden görülür konusuna bu makalemizde değinmeye çalışacağız, en kısa ifade ile ateş yüksek vücut ısısıdır. Sıcaklık ölçüldüğünde oral yolla 37.8 ° C’den yüksek veya rektal olarak 38.2 ° C’den daha yüksek ölçüldüğünde yükselmiş olarak kabul edilir. Birçok kişi ateş kelimesini çok geniş kapsamlı alır ve genellikle çok sıcak, çok soğuk veya terli hissettiklerini, ancak vücut sıcaklığını gerçekten ölçmediklerini ifade ederler. 37 ° C normal sıcaklık olarak kabul edilmesine rağmen , vücut sıcaklığı gün boyunca değişir. Sabah erken saatlerde en düşük, öğleden sonra en yüksek saattir ve daha sonra yetişkinlerde ateş 37.7  ° C’ye yükselebilir. İnsan vücudundaki sıcaklık değeri sabit bir sıcaklıkta kalmaz. Bazen sıcak basar sonra normale döner, bu durum aralıklı ateş olarak adlandırılan bir durumdur. Öte yandan, sıcaklık dalgalanabilir ancak normale düşmez.

Yüksek Ateşin Sonuçları

İnsanın semptomları esas olarak, ateşin kendisi değil, altta yatan hastalığa bağlıdır.  Yüksek ateş olarak tabir edilen 38-40 derece arası ateş akut hastalık belirtisi olabilir. Ateş dindirilmezse, vücudn verdiği alarm dikkate alınmamış olur ve vücutta bir takım istenmeyen komplikasyonlar tetiklenebilir. Aşırı sıcaklık artışı (tipik olarak 41 ° C’nin üstünde) çok zararlı olabilir. Böyle yüksek bir vücut ısısı, vücutta bir çok arızaya neden olabilir ve sonuçta çoğu organın işlevinin bozulmasına neden olur. Böylesine aşırı bir artış, bazen çok ciddi enfeksiyonların (sepsis, sıtma veya menenjit gibi) ortaya çıkmasına neden olabilir, bu duruma ne sebep olabilir sorusunun cevabı ise;  tipik olarak sıcak çarpması veya bazı ilaçların yan etkisi enfeksiyon bakteriler buna neden olur. Son derece yüksek vücut ısısına neden olan ilaçlar kokain, amfetamin ve fensiklidin ve ilaç anestezikleri ile antipsikotik ilaçlardır.

Ateş Neden Çıkar?

Ateşe neden olan maddelere pirojenler denir. Pirojenler vücut içinde ortaya çıkabilir veya dışarıdan gelebilir. Mikroorganizmalar ve bunları üreten maddeler (toksinler gibi) vücut dışında oluşan pirojenlere örnektir. Vücutta oluşan pirojenler genellikle monosit ve makrofajlar (iki formlu beyaz kan hücresi) tarafından üretilir. Dışardan gelen pirojenler vücudun kendi ateşlerini bırakmaları için uyarılmasıyla veya sıcaklığı düzenleyen beynin alanını doğrudan etkileyerek ateşe neden olabilir. Sanıldığı gibi Enfeksiyon ateşin tek nedeni değildir. Ateş aynı zamanda, enflamasyon sonucu, ilaca karşı reaksiyon, alerjik reaksiyonlar, olabilen bir otoimmün hastalık ve tespit edilmemiş kanser kökenli de olabilir.

Birçok rahatsızlık ateşe neden olabilir örneğin;

 • Enfeksiyöz (en yaygın)
 • Neoplastik nedenler (kanser)

4 gün veya daha kısa süren ateşli erişkinlerde enfeksiyon olasılığı yüksektir. Eğer bir enfeksiyon durumu yoksa  ateş daha uzun ömürlü veya geri dönme eğilimindedir. Birçok kanser ve iltihaplı hastalık ateşe neden olur. İnflamatuar hastalıklar eklemleri, bağ dokuyu ve romatizma, sistemik lupus eritematosus (lupus) ve dev hücreli arterit gibi damarları etkiler.Hatta bazen ilaçlar ateşe neden olabilir. Buna ek olarak, kanserli ya da bilinen inflamatuvar hastalıklarda izole edilmiş, kısa ömürlü (akut) bir ateş, muhtemelen bulaşıcı bir nedene sahiptir. Sağlıklı insanlarda akut ateşin kronik bir durumun ilk belirtisi olması pek olası değildir.

Ateş Neden Olur?

Neredeyse tüm bulaşıcı hastalıklar ateşe neden olabilir. Ancak genel olarak, en olası sebepler arasında;

 • Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları
 • Gastrointestinal enfeksiyonlar
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Cilt enfeksiyonları

Çoğu akut solunum ve gastrointestinal enfeksiyona virüsler neden olur.

Risk faktörlerine gelince bunun için belli koşullar vardır. Mesela;

 • Kişinin sağlık durumu
 • Kişinin yaşı
 • Mesleği
 • Bazı tıbbi prosedürlerin ve ilaçların kullanımı
 • Enfeksiyonlarla temas

sayılabilecek risk faktörleridir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir