YGS ve LYS Sınavlarına Hazırlık İçin Kitap Önerileri

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere ygs ve lys sınavları için önereceğim test kitaplarından,konu anlatım kitaplarından vs. bahsedeceğim.

Öncelikle şunu söyleyeyim arkadaşlar ygs sınavına kadar hep ygs konularına çalışırsanız lys de başarısız olursunuz.Ona göre kendinize bir düzen kurmalısınız.Ygs sınavına kadar lys konularının en azından 4 te 1 ini halletmiş olmalısınız.Örnek vererek açıklayayım;

Mesela matematik konularını ele alalım.Ygs de 40 tane matematik sorusu var gayet normal düzeyde sorular bunlar yani konu olarak diyorum.Hepsi 9. sınıf konularından oluşuyor biraz 10. sınıf konuları da dahil olabilir buna.Siz bu konulara şimdi en az 6-7 ay mı ayıracaksınız ? Sakın yapmayın arkadaşlar lys ye çalışırken zaten ygs sınavına da çalışmış gibi olursunuz.Ama ygs konuları sadece ygs yi kaplar.Lys konuları ise ygs konularını da içine alabiliyor.Örneğin lys konularından olan bir integral sorusu çözünce bunun içinde karekök,tam,doğal sayılar da dahil oluyor.Haliyle hem ygs sınavına da çalışmış oluyorsunuz.

Siz 6-7 ay sadece ygs konularına çalışın sırf ygs sınavından yüksek puan almak için sonrasında lys ye 3 ay çalışın ve puanınızın iyice yükselmesini bekleyin.İmkansız diyebilirim size.

Ygs sınavına kadar haftada 4 gün ygs ve 3 gün lys sınavlarına çalışın.Bu ve benzeri şekillerde kendinize bir düzen kurun.

Önemli olan lys sınavıdır iyi bir üniversiteye gitmek istiyorsanız lys ye daha çok önem vermeniz gerekiyor.Hele hele matematik ve geometri bu iki dersten toplam 80 soru var.En az 70 net yapsanız istediğiniz bölüm garanti 🙂 Allah herkesin gönlüne göre nasip etsin hayırlısı neyse o olsun diyorum ve kitap önerilerime geçiyorum.

YGS sınavına hazırlık için kitap önerilerim;

 • Esen yayınları ygs soru bankası kitapları
 • Karekök Yayınları ygs soru bankası kitapları
 • Birey Yayınları ygs soru bankası kitapları
 • Final Yayınları ygs konu anlatımlı ve soru bankası kitapları

LYS sınavına hazırlık için kitap önerilerim;

 • Esen yayınları lys konu anlatımı ve soru bankası kitapları
 • Kültür Yayınları lys konu anlatımlı ve soru bankası kitapları
 • Palme Yayınları lys soru bankası kitapları
 • Sınav yayınları lys soru bankası kitapları

Önereceğim kitaplar bu şekilde arkadaşlar yinede siz nasıl isterseniz hangi kaynakları isterseniz onlara çalışın ama benim düşünceme göre özellikle esen yayınları çok faydalı oluyor.Şimdi diyeceksiniz ki hep esen yayınlarının reklamını yapıyorsun.Arkadaşlar kaliteli olan şeyin reklamı olmaz artık.Kaliteli bu kitaplar ben esen yayınlarının sahibi felan değilim ister alın ister almayın.Sadece şahsi görüşüm sınavlara daha iyi hazırlanmak istiyorsanız esen yayınlarının setini bitirmelisiniz gerçekten çok faydası oluyor.Çünkü her türlü soru tipleri çıkıyor bu kitapta.Birey yayınlarının da aynı şekilde a,b,c olmak üzere 3 aşamalı zorluk seviyesi var kitapların.Bunlarıda çözebilirsiniz.Ayrıca önceleri fem simetri setleri vardı.Fakat hala satılıyormu bilmiyorum bu simetri setleri de gayet iyiydi.Dediğim gibi satışı devam ediyorsa bunları da alabilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.Sorunuz varsa sormaktan kaçınmayınız.İyi çalışmalar herkese.

YORUMLAR

 1. fem körfez güvender ve benzeri yayın almayın devlet kesinlikle sormuyor devlet bu kitaplardan sormaz yine siz bilirsiniz

  1. Efendim soruları Tubitak hazırlıyor ygs ve lys sınavlarında bu soru kitaplarındaki aynı sorulardan sorulmuyor bu kitaplar sadece çalışmak için mevcut.

   1. Soruları artık ösym hazırlıyor

 2. Çıkmış ösym soruları bence mutlaka çözülmelidir.
  planlı calısmalıyız.
  ben “ugur raunt” aldım. cok iyi gidiyor şimdilik. denemek isterseniz buyrun size link http://www.raunt.com

 3. Matematik için bu youtube kanalındaki çıkmış soru çözümlerini incelemek güzel olabilir:

  https://www.youtube.com/channel/UCEwMT8fPykBI76_LBZoRFRA

 4. Lys ve ygs ayrı çalışmak için konu anlatımlı kitap almayı düşünüyorum agirlikli,müfredat dışı ,bütün bölümlerini inceleyen olabilir.konuları bilmek için. Örn kültür yayınları olabilir mi sizce konu anlatımı iyi sınavın biyoloji lys dergisiyle femin lys biyoloji kitabini karşılaştırdım fem biraz kisa anlatiyo sonavda ise bazı konular eksik femde daha sizce hangisini almaliyim

  1. Kültür yayınları da oldukça sağlamdır kullanabilirsiniz.Ama bizim zamanımızda fem dergileri oldukça popülerdir.Dergide hem konu anlatımı hem de örnek soru çözümleri olduğu için öğrenciler tarafından tercih ediliyordu.Lakin şimdi müfredat değişikliği olmuş olabilir.O yüzden en güncel konu anlatımlı veya soru bankası kitaplarını kullanmakta fayda var.Kültür yayınları olabilir kullanabilirsiniz soru tarzı olarak ne çok kolay ne de çok zordur.Sizi memnun edecek sorular bulunmaktadır içerisinde.İyi çalışmalar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir