Yılbaşı Nasıl Yazılır? Ayrı mı Bitişik mi? “Yıl Başı” mı “Yılbaşı” mı Doğrusu Nedir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere yılbaşı nasıl yazılır, ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır onu anlatacağız.

Sınavlarda yazım kuralları konusu Türkçe’nin en çok hata yapılabilen konuları arasında geliyor. Özellikle lise ve üniversite sınavlarında yazım kuralları soruları çokça karşımıza çıkabiliyor. Bu bakımdan bazı kelimelerin doğru yazılışlarını bilmemiz gerekmektedir. Kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenmenin en hızlı yolu TDK’nın sitesine bakmaktır. Çünkü tüm yazım kuralları soruları TDK’nın verilerine göre hazırlanıyor. Yazılışı karıştırılan kelimelerin başında “Yılbaşı / Yıl başı” ikilisi gelmektedir. Aslında harf olarak yılbaşı kelimesinde bir hata yapılmıyor fakat kelime ayrı mı yoksa birleşik mi yazılıyor o çok karıştırılıyor. Sizler için TDK’nın sitesinden inceledik. Peki, yılbaşı kelimesi ayrı mı yazılır bitişik mi? Şimdi detaylara bakalım.

‘Yılbaşı’ mı ‘Yıl Başı’ mı? Yılbaşı Ayrı mı Yazılır Birleşik mi?

  • Doğru yazılışı ==> Yılbaşı ✓
  • Hatalı yazılışı ==> Yıl başı ×

Türk Dil Kurumu’na göre ‘Ocak ayının birinci günü’ anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “Yılbaşı” şeklindedir. Yani kelime ayrı değil birleşik yazılır. Eğer sınavlarda bu kelime karşımıza çıkarsa kelimenin doğru yazılışı bitişik olanıdır. Yani kelimedeki yıl ve başı kelimeleri ayrı yazılmaz, birleşik yazılır. Eğer “Yıl başı” böyle yazılış görürseniz hatalıdır. Kelimenin doğrusu “Yılbaşı” şeklinde olacaktır. Şimdi TDK’nın resmi sözlük sitesine göz atalım ve kanıtını paylaşalım.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar TDK’nın resmi sözlük sitesinde yılbaşı kelimesi “YILBAŞI” buradaki gibi birleşik yazılmıştır. Haliyle kelimenin doğru yazılışı bitişik olanıdır, diğeri ise yani “Yıl başı” bu şekildeki ayrı yazılanı hatalı olmaktadır.

Buna ek olarak yıl sonu kelimesinin doğru yazılışı da çok araştırılıyor. Yılbaşı birleşik yazılır evet fakat “Yıl sonu” kelimesi buradaki gibi ayrı yazılmaktadır. Bunları birbirine karıştırmamalıyız. Yani sınavlarda “yılsonu” yazarsa bilin ki bu hatalı yazılıştır. Çünkü kelimenin doğrusu “yıl sonu” şeklinde birleşik değil ayrı yazılanı olacaktır.

İyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir