Yıldız Teknik Üniversitesi’nde (YTÜ) TIP ve Hukuk Var mı?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere YTÜ’de tıp ve hukuk bölümleri var mı yok mu veya yoksa neden yok onları anlatacağız.

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında gelen Yıldız Teknik Üniversitesi’nde bazı bölümler varken bazıları da yoktur. Yani her üniversitede olduğu gibi YTÜ’de de bazı bölümlerin fakültesi bulunmuyor. Bunlardan merak edilenleri ise tıp ve hukuk bölümleri oldu. Şimdi sizlere YTÜ’de tıp veya hukuk bölümleri var mı yok mu kısaca onu anlatalım.

YTÜ’de Tıp ve Hukuk Bölümleri Var mı Yok mu?

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tıp ve hukuk bölümleri bulunmamaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) adı üstünde teknik bir üniversite olduğu için genellikle sayısal ağırlıklı bölümler barındırır. Yani her teknik üniversitede olduğu gibi YTÜ’de de tıp ve hukuk bölümleri bulunmamaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde daha çok mühendislik ağırlıklı bölümler bulunuyor. YTÜ’nün en yüksek puanlı bölümleri arasında Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği vb. gibi mühendislik tabanlı bölümler yer almaktadır. Bunun dışında YTÜ’de maalesef tıp veya hukuk bölümleri yer almıyor.

Genelde YTÜ, İTÜ, ODTÜ vb. gibi yüksek puanlı üniversitelerde tıp, doktorluk, hukuk vb. gibi bölümlerin bulunduğu düşünülüyor. Ama düşünülenin tam aksine bu tarzdaki teknik üniversitelerinde tıp ya da hukuk bölümleri yer almamaktadır. Bunun nedeni ise bu üniversitelerin teknik üniversite olmasıdır. Tabii ki istisnalar da var. Mesela KTÜ her ne kadar teknik üniversite olsa da burada tıp bölümü var. Fakat dediğimiz gibi genel olarak yani genellikle teknik üniversitelerde tıp ve hukuk bölümler bulunmaz. Haliyle YTÜ’de tıp ve hukuk fakülteleri yer almamaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir