Yıllara ve Aylara Göre Türkiye İl İl Konut Satış Sayıları

Herkese selamlar arkadaşlar bu makalemizde sizlere yıllara ve aylara göre Türkiye’deki şehirlerde satılan konutların-apartmanların veya dairelerin artık ne derseniz onların satış sayılarını paylaşacağız.

Ülkemizde inşaat sektörü oldukça hareketlidir. Bu yüzden her ay, yıl yüzlerce konut satışı olmaktadır. Peki il il ve ay bazında konut satış sayılarını hiç merak ettiniz mi? Eğer cevabınız evetse Türkiye İstatistik Kurumu bu verileri kendi resmi web sitesine paylaştı. Şimdi sizlere ülkemizdeki konu satış sayılarını aylara ve yıllara göre paylaşalım. Kaynak linkini de alt kısma ekleyelim.

Yıllara ve Aylara Göre Konut Satış Sayıları:

Aşağıdaki resimden il il olarak 2018 yılındaki konut satış sayılarının aylara göre listesine bakabilirsiniz.

Tablodan gördüğünüz gibi en çok konut satışı İstanbul, Ankara ve İzmir illerimizde olmuştur. Burada konuttan maksat apartman-daire gibi düşünebilirsiniz. Tam bir bilgimiz yok ama bu sayılara müstakil evler dahil edilmiyor olabilir. Yine de bilmiyoruz dediğimiz gibi araştırdık fakat tam bir bilgi bulamadık.

Bu tablo TÜİK‘in resmi web sitesi olan buradaki adresten alınmıştır. Sizler de 2013-2018 yılları arası istatistiklere bakmak istiyorum diyorsanız buradan excel halinde tabloyu indirip bakabilirsiniz. Diğer istatistiklere de bu site üzerinden bakabilirsiniz. Üstteki görseli dediğimiz gibi Tüik’in sitesinden alıntıladık. Resmi daha net görebilmek için yeni sekmede açıp yakınlaştırıp bakabilirsiniz.

NOT = Üstteki resimde bulunan sayılar 2018 senesi için il il gösterilmiştir. Daha önceki yıllara TÜİK’in sitesinden ulaşabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Umarız faydalı olur. Başka istatistik olarak bilgilere ihtiyacınız olursa yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Elimizden geldiğince bulup sizlere göndeririz veya yeni yazı halinde yayınlarız. Teşekkürler..

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir