Youtube Aramalarda Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere youtube aramalarda üst sıralara nasıl çıkabiliriz onu anlatacağız.

İnternet ortamında en çok ziyaret edilen 3. site olma özelliği taşıyan youtube kendi alanında ise 1. sıradadır.Hal böyle olunca google’da nasıl seo yaptırıp sitelerimizin üst sıralarda çıkmasını istiyorsak youtube’da da videolarımızın üst sıralarda çıkmasını isteriz.Peki youtube’da videolarımızı aramalarda nasıl üst sıralara çıkarabiliriz şimdi maddeler halinde onları anlatalım.

1-) Videolarınızın Başlıklarını Güzel Seçin!

En önemli kural başlıklar diyebiliriz.Gerçekten bir başlık o kadar çok etkiliyor ki.Eğer başlığınızı güzel yazarsanız insanların sizin videoya tıklamama gibi bir olasılığı olmaz.Bazı zamanlar bende de oluyor.Alakam olmadığı bir videoya tıklayasım geliyor çünkü başlık çok çekici oluyor!

Videolarınızı o kadar hazırlıyorsunuz emek veriyorsunuz.O yüzden sizlerde başlıkları güzel seçmeye özen gösterin.Gerçekten verimini alacaksınız.

Mesela başlıkları büyük harfle yazarsanız oldukça fayda sağlarsınız.Kısa başlıklardan da çekinin.Mesela aslanlarla alakalı bir video paylaşacaksınız.Gidip de başlığı “Aslanların Hayatı“,”Aslanlar“,”Ormanın Kralı Aslan” vb. şekillerde yapmayın.Yapacaksanız uzun ve merak uyandıran bir başlık yapmalısınız.Mesela “Ormanda Bir Gün Aslanı İzledik!“,”Aslan’ın Ormanda Bir Günü Nasıl Geçer?” vb. tarzında insanlarda merak uyandıran ama spam olmayan başlıkları seçmelisiniz.Özellikle spam dedim çünkü spam yapmak yasak biliyorsunuz şikayet edildiğiniz anda banlanabilirsiniz.Diğer bir adıyla buna clickbait diyoruz.

Yani başlıklarınızı ilgi çekici yapın ama içerikle doğru orantılı olsun.Gidipte “Ormanda Aslanla Bir Gün Geçirdik!” diye bir başlık yazarsanız ve içeriğinde böyle bir şey olmazsa buna clickbait diyoruz ve youtube bunu sevmiyor bazı zamanlar videonuzu siliyor.O yüzden dikkat etmemiz gerekiyor.

Bu şekilde başlıklarınızı güzel seçerseniz aramalarda da üst sıralara çıkarsınız.

2-) Kanalınızda Sürekli Çekiliş Yapın!

Bunu yazmamızdaki amaç kanalınızdaki beğeni ve takipçi sayısını arttırmaktır.Peki bunu en kolay yoldan nasıl yapabiliriz? Tabii ki çekiliş ile.

Eğer kanalınızda haftada 1 veya ayda 2-3 kez çekiliş düzenlerseniz kanalınıza abone kasmış olursunuz ve videolarınıza da beğeni gelmiş olur.Beğeni+abone de izlenme sayısı demektir.Haliyle kanalınız ne kadar büyükse youtube aramalarda da o kadar üst sıralarda çıkarsınız.

Buna şöyle bir örnek verelim.Mesela 100 bin abonesi olan bir kanalın videosu mu daha üst sıralarda çıkar yoksa 500 abonesi olanın ki mi? Tabii ki daha fazla olanın daha üst sıralarda çıkar.Bu aynı google’da hürriyet sitesinin yazmış olduğu içerikle benim sitemin yazmış olduğu içerik arasındaki fark gibi.Tabii ki hürriyetin sitesi daha üst sıralarda çıkacak.Ama bu hep böyle olacak diye bir şey yok.O yüzden çalışıp çabalayıp üst sıralara çıkmayı hedeflemeliyiz.

3-) Gündemi İyi Takip Edin ve Ona Göre Videolar Hazırlayın!

Bu madde de oldukça önemlidir.Youtube dünyasında her gün bir sürü olay oluyor.Üst sıralarda çıkmak için gündemi iyi takip edip hemen video hazırlayıp yayınlamamız gerekiyor.

Mesela geçen günlerde “Gece gölgenin rahatına bak” adlı parça youtubedan kaldırılmıştı.Haliyle kaldırıldığı anda siz bir video paylaşsaydınız.İşte gece gölgenin rahatına bak telif mi yedi?, video neden kaldırıldı? tarzında bilgi içeren bir vlog çekseydiniz epey bir izlenme almış olurdunuz.Şuan bunu çekmenin bir manası yok çünkü en az 10 tane video var bu şekilde.Önemli olan videoyu ilk çekmek ve yayınlamaktır.

Yani hızlı olan kazanır mantığı gibi düşünün.Sizler de madem youtube sektöründesiniz.Her gün araştırma yapın dikkat çeken bilgi görürseniz anında vlog yaparak izleyicilerinizle paylaşın.Emin olun bu şekilde hem üst sıralarda çıkacaksınız hem de kanalınıza abone çekmiş olacaksınız.

4-) Etiket Kısmını İyice Doldurun!

Nasıl sitelerimize etiket kısmı dolduruyoruz aynı şekilde youtube videolarımız için de etiketleri doldurmamız gerekiyor.Normalde web sitelerimiz için fazla etiket zararlıdır fakat youtube’da aynı şey geçerli değildir.Çünkü burada etiket indexlenmesi vs. yok.Direk aramalarda video karşımıza çıkıyor.Bu yüzden aklınıza ne kadar videoyla alakalı kelime gelirse etikete yazmalısınız.

Mesela matematik ders notlarıyla alakalı bir video yüklediniz.Etiketlerini “matematik,ders,notları,matematik video,matematik notları,lys,ygs,matematik lys,matematik ygs” vb. tarzında yazabilirsiniz.

Etiketleri ise aşağıda gördüğünüz gibi 2 numaraları alandan doldurabilirsiniz.

5-) Videoların Açıklama Kısmına Özgün Bilgiler Yazın!

En önemli kısımlardan birisi de burasıdır diyebiliriz.Çünkü bazen arama yapılınca videoda geçen kelimeye göre arama yapılıyor ve bunun için de açıklama kısmının güzel bir şekilde dolması gerekiyor.

Mesela şöyle örnek verelim.Diyelim ki bir şarkı var aklınızda ama şarkının adını bilmiyorsunuz ve şarkıdan sadece 1-2 cümle biliyorsunuz.Haliyle bunu youtube’da aratırsanız normalde şarkı çıkmaz.Ama siz açıklama kısmına şarkının sözlerini yazarsanız o 1-2 cümle aratan kişi sizin açıklama kısmını yazdığınız şarkıyı en üstte görür ve tıklar.

Bu şekilde sizler de videonuzda konuştuğunuz kelimelerin en azından anahtar kelimeleriyle alakalı bir cümle veya metin yazıp açıklama kısmına eklemelisiniz.Gerçekten faydasını göreceksiniz.

Açıklama kısmını yukarıdaki görselden videonuzu yüklerken karşınıza çıkacak olan 1 numaraları alana yazabilirsiniz.

6-) Öne Çıkan Görseli Güzel Seçin!

Geldik bir diğer önemli noktaya.Öne çıkan görsel de diğer maddeler kadar önemlidir.Youtube’da başlıklardan ziyade resimlere bakıp videoları açan kişi sayısı çok fazladır.Bu yüzden başlıklara dikkat ettiğimiz kadar öne çıkan resimlere de dikkat etmemiz gerekmektedir.

Mesela hayvanlarla alakalı bir video çektiniz.Bu videonun resmine kendi resminizi koymayın mesela.Bundan ziyade canlı renklerle donatılmış bir görsel konulabilir.Aslanlarla alakalı çektiğiniz videoya capcanlı bir aslan resmi konulabilir.

Ek olarak bunu da demeden geçmeyelim.Öne çıkan görsellerin üzerine yazı yazarsanız daha fazla dikkat çekersiniz.Mesela aslan resmi var bu resmin üzerine atıyorum “Aslan’la Güreş Ettik!” tarzında ilgi çekici ama clickbait olmayan(yani gerçekten güreş ettiyseniz yazın 🙂 ) yazılar yazabilirsiniz.

Şimdilik yazımızın sonuna geldik.Bu 6 taktiği de uygularsanız youtube aramalarda videolarınızı üst sıralara çıkarabilirsiniz.Umarız faydalı olur.İlerleyen zamanlarda diğer taktikleri de sitemize ekleyeceğiz.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir