Youtube Videoda Telife İtiraz Edilirse Kanal Kapanır mı?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Youtube kanaldaki videoya telif gelirse bu telife itiraz edildiğinde kanalımız kapanır mı ondan bahsedeceğiz.

Youtube kanalımıza video yüklerken telif haklarına dikkat ederek içerik oluşturmaya çalışırız. Özellikle videonuzda 10-15 saniye bir müzik bile çalsa bunun telifi olabiliyor. Bu yüzden telifsiz müziklere, görüntülere önem veriyoruz. Fakat bazı zamanlar geliyor telif olarak düşünmediğiniz videolara bile telif geliyor. İşte bunlara itiraz edebilir ve telifi kaldırabilirsiniz. Ama bu durumda da kanal sahipleri telif kaldırmak için itiraz edilirse kanalım kapanır mı sorusunun cevabını merak ediyor. Sizler için bir araştırma yaptık ve kısaca söylemek gerekirse kanalınız kapanmaz. Şimdi detaylara geçelim.

Youtube Videoya Telif Atılırsa Buna İtiraz Edersem Kanalım Kapanır mı?

Arkadaşlar öncelikle şunu söyleyelim ki videonuza gelen bir telife itiraz ederseniz kanalınız kapanmaz, yani korkmanıza gerek yok. Fakat burada itirazın nasıl yapıldığı önemli. Eğer fake, geçersiz, sahte, yanıltıcı itirazlar yollarsanız kapanma ihtimali var. Ama doğru şekilde itiraz metni gönderirseniz kanalınıza kesinlikle kapanmaz diyebiliriz. Çünkü bizzat kendi kanalımızda başımıza geldi. Hemen kısaca anlatalım:

Geçtiğimiz aylarda bir video hazırlamıştık. Videonun bir bölümünde İstiklal Marşı çalıyordu. Videoyu yayınladığımızda İstiklal Marşı çalınan kısma anında telif geldi. Ardından internetten yaptığımız araştırma sonucunda İstiklal Marşı’nın geçtiğimiz yıllarda telif hakkının kaldırıldığını öğrendik. Yani daha doğrusu İstiklal Marşı’nın telif haklarının kamulaştırıldığını öğrendik. Haliyle videoya gelen telif geçersiz olması gerekiyordu. Bu bakımdan itiraz metnine İstiklal Marşı’nın geçtiğimiz yıllarda telifinin kamulaştırıldığını yazdık ve kaynak olarak da ilgili haberin linkini de itiraz metnine ekledik. İtiraz ettikten 1 ay sonra yani 30 gün sonra videonun telifi kalkmış oldu. Aslında bu 1 ay içerisinde biraz endişeliydik kanalımız kapanır mı diye. Fakat dediğimiz gibi eğer itirazının doğruysa kesinlikle kanal kapanmaz ve telif de kaldırılmış olur.

Bu bakımdan eğer hazırladığınız videoya telif geldiyse ilk önce telif neden gelmiş onu kontrol edin. Eğer telif atılan yerin telifinin kamuya ait olduğunuz veya telifinin size ait olduğunu düşünüyorsanız itiraz edin korkmaya gerek yok. Ama itiraz ederken itiraz metnine doğru kanıtları eklemeniz gerekiyor. Kanıtlar doğru olursa 1 ay sonra %90 videonun telifi kalkar ve para kazanması da tekrar açılmış olur. Ama eğer telifli kalmaya devam ederse para kazanması da kapalı kalmaya devam eder.

Kısacası, telif ihlali gelen bir videoya kanıtlarıyla birlikte itiraz ederseniz kanalınız kapanmaz. Yani burada önemli olan itirazı doğru şekilde ve kanıtlarıyla birlikte yapmaktır. Bizzat biz itiraz ettik 1 ay bekledik ve itiraz kabul edildi, telif kaldırıldı. Telif yediğimiz video tekrardan para kazanmaya açık hale geldi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir