Youtube’da Bazı Videoların Ekran Alanı Küçüldü Sebebi Nedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Youtube sitesinde bazı videoların alanı neden küçüldü onun sebebini ve çözüm yollarını anlatacağız.

Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde youtube’da sizler de farketmiştirsiniz video alanları küçüldü. Tabii ki her videoda değil bazılarında bu durum geçerli. Hemen örnek bir ekran görüntüsü paylaşalım.

Yukarıda gördüğünüz gibi videonun alanı sağdan ve soldan kırpılmış yani küçültülmüş. Arkadaşlar bunun sebebi videoların eski olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer yeni bir video açarsanız ekranın normal haline döndüğünü görürsünüz. Normal ekranlısını da aşağıya ekleyelim mesela.

Gördüğünüz gibi burada ekran alanı normal bir şekildedir. Bunun sebebi dediğimiz gibi arkadaşlar ilk videonun yani Mustafa Sandal-İndir şarkısının klibi eskiden çekilmiş olduğu için(480p ve altı kalitede olduğu için) yanlardan alanı küçültülmüş. Yani bu youtube tarafından otomatik şekilde yapılmış bir şey. O yüzden endişe etmeye gerek yoktur. Ama 2. şarkıya yani Ersay Üner-İki Aşık şarkısına baktığımızda ise klip yeni çekildiği için yani full hd(720p ve üstü) formatında olduğu için video alanı normal şekilde gözüküyor.

Kısacası 480p ve altı kalitede olan video kliplerinin alanı 1. resimde gördüğünüz gibi küçültülmüş durumda. 720p ve üstü kalitedekilerin video alanı ise normal şekilde kalmış durumdadır.

Bunun maalesef şimdilik bir çözümü yok. Belki youtube yanlışlıkla böyle bir şey yapmış da olabilir. Tam bir bilgimiz yok. Ama eski videoları gizli modda da açsanız yine ekranı küçülmüş olarak gözükecektir. Bunun yanı sıra yeni çekilmiş yani 720p çekilmiş videolarda sorun yok.

Eğer bir gelişme olursa konumuzu güncelleyeceğiz. Takipte kalmayı unutmayınız. Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler…

YORUMLAR

  1. video nun 480p yada 240p olmasıyla bir alakası yok mesela bende 1080p şarkı klipleri vardı indirmiştim önceden onlar bile o şekil olmuş ve bu duruma çok sinirliyim hadi internet de deyişo onu anladım benim indirdiğim videonun ayarı niye dehişiyo ben nasıl indirmişsem öle kalması gerekmiyomu eskiden böle bişe yoktu adam full hd videoların bile çerçevesini küçültmüş …lar kusura bakma argo konuşuyorum da çok sinirliyim bu duruma çözüm de yok

    1. Hocam bizde hep eski videolar o şekilde açılıyor. HD olup da küçük ekranda açılan bir videoya denk gelmedim şuana kadar. Şimdilik bir çözümünü bulamadık gerçekten. Belki de internet hızıyla alakalı bir durum olabilir ama sanmıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir