Yurt Dışından Alınan Ehliyet ile Türkiye’de Araç Kullanılabiliyor Mu?

Her yıl turist olarak, iş amaçlı veya aile akraba ziyaretine ülkemize milyonlarca insan geliyor. Özellikle Türk uyruklu gelenlerin arabalarıyla geldiğini gelmese de bir şekilde araba kullandıklarını biliyoruz. Bu ehliyetlerinin geçerli olduğunu mu gösteriyor gelin birlikte inceleyelim.

Yurt dışından geldiğinizde burada araç kullanabilirsiniz. Ehliyetiniz geçerlidir. Fakat burada sıkıntı 6 aydan sonra başlıyor eğer burada planlarınızdan daha fazla kalırsanız. Ehliyetinizi işletmeniz gerekecektir. Yani ülkemizde kullanılan sürücü belgelerine çevirmeniz gerekir. Genellikle ehliyet taraması yapıldığında ne kadardır ülke olduğunuz sorulmaz bu noktada bir denetim eksikliği var fakat siz işleriniz sağlama alıp uzun süreli kalacaksanız ehliyetinizi Türk ehliyetine çevirmenizde fayda var.

Peki Ehliyetimi Nasıl Türk Ehliyetine Çevirebilirim?

Yeniden ehliyet almanıza gerek yok. Öncelikle ehliyetinizi noter yeminli tercüme ile tercüme ettirmeniz lazım. Unutmayın noter tasdikli olması lazım. Bu yüzden acil yeminli tercüme hizmeti alabilirsiniz. Ehliyetinizi Türkçe’ye çevirdikten sonra sabıka kaydınız, sağlık raporunuz, kan grubu belgeniz, 5 adet fotoğrafınız, yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresi gerekmektedir. Aynı zamanda şoförler derneğinden gerekli dosyayı alıp başvurabilirsiniz.

Harç makbuzu ve sürücü belgesi ücretlerini de yatırdıktan sonra. Artık Türk sürücü belgesine sahip olacaksınız. Bu sayede istediğiniz zamana kadar araç kullanmakta özgürsünüz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir