Zamanla İlgili Sorularda EBOB mu EKOK mu Kullanılır? (Örnekli Anlatım)

Selamlar bu yazımızda sizlere zamanla ilgili sorularda ebob mu yoksa ekok mu alırız örnekli olarak anlatacağız.

Ebob-Ekok veya Obeb-Okek matematikte zevkli ve önemli konulardan birisidir. Aslında direkt konu olarak sayılmasa da problemlerde soruların çözümü için ebob ve ekok alarak işlemlere devam ederiz. Çoğu öğrenci problemde ebob mu alacağız yoksa ekok mu hep karıştırırlar. Fakat sizlere bir kolaylık olsun diye zamanla ilgili sorularda ne alırız bugün onu anlatacağız. İlerleyen yazılarımızda yine bu tarz konular anlatabiliriz.

Zamanla İlgili Sorularda EBOB mu EKOK mu Bulunur?

Arkadaşlar, zamanla ilgili problemlerde EKOK bulunmaktadır. Yani bir problem sorusu var diyelim. Soru zaman ile alakalı (yani dakika-saniye-saat vb. zamanlarla alakalı) haliyle bu soruda çözüme ulaşmak için EKOK almak gerekmektedir. Bu hemen hemen tüm zaman sorularında geçerlidir. Hatta hepsinde geçerlidir diyebiliriz. Şimdi örneklerle konuyu daha iyi anlayalım.

Örnek Sorular ve Çözümler

Örnek 1 = Üç farklı çalar saat sırasıyla 20, 30 ve 40 dakika aralıklarla çalmaktadır. 3 çalar saat birlikte çaldıktan kaç saat sonra tekrar üçü birlikte çalar?

Çözüm 1 = Zamanla ilgili sorularda EKOK almamız gerekmektedir. Haliyle öncelikle 20-30-40 ‘ın ekokunu alıyoruz.

Ekok(20,30,40)=120 çıkmaktadır. Demekki 3 çalar saat birlikte 120 dakikada bir çalıyor. Yani saate çevirirsek 120/60=2 saatte bir çalmaktadır. Cevabımız da 2 saattir.

Örnek 2 = A mağazası 9 haftada bir, B mağazası 12 haftada bir ve C mağazası ise 15 haftada bir ürünlerine indirim yapmaktadır. Bu üç mağaza ürünlerinde aynı anda indirim yaptıktan en az kaç hafta sonra tekrar birlikte indirim yaparlar?

Çözüm 2 = Yine zamanla alakalı bir soru olduğu için EKOK alacağız.

Ekok(9,12,15)=180 çıktığına göre bu 3 mağaza en az 180 hafta sonra tekrar birlikte indirim yaparlar. Yani cevabımız 180 hafta olacaktır.

Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir