Zilhicce’nin İlk 10 Gecenin Her Birinde Kılınacak Bir Namaz ve Tarifi

Mübarek Zilhicce ayına girmiş bulunmaktayız. Bu ayda özellikle ilk 10 günü ibadet etmek, dua etmek, Kuran’ı Kerim okumak oldukça sevaptır. Zülhicce ayının ilk 10 gecesinin her birinde kılınacak önemli bir namaz vardır. Şimdi sizlere bu namazın tarifini aktaralım.

Zilhicce Ayının İlk 10 Gecesinin Her Birinde Kılınacak Namaz

NOT = 2021 yılı için Zilhicce ayının ilk 10 gecesi 10 Temmuz Cumartesi akşam namazı ile başlar ve 19 Temmuz Pazartesi gecesi dahil olmak üzere devam eder. Bu gecelerde namazı kılabilirsiniz. Dinimizde geceler akşam namazı ile imsak vaktine kadar olan süreyi kapsamaktadır.


Hüseyn ibnü Ali (Radıyallahu Anhüma) ‘nın, babası Ali (Radıyallahu Anh) ‘dan rivayetine göre, Rasulullah (Salllahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Zülhicce’nin onu girdiği zaman ibadette gayretli olun, çünkü o günler Allah-u Te’ala’nın faziletli kıldığı ve gecesinin hürmetini gündüzünün hürmetine eş yaptığı günlerdir. Her kim 10 gecelerden birinde, gecenin son 3’te 1’i kaldığında 4 rekat kılar, her rekatta 1 Fatiha suresi, Birer kere Felak ve Nas suresi, 3 kere İhlas Suresi ve sonra da Ayetel-Kürsi okur ve bunu her rekatta tekrar eder, namazını bitirince ellerini kaldırarak:

Arapça Okunuşu : ‘Sübhanezilızzeti velceberut. Sübhanezilgudreti velmelekut. Sübhanellahilhayyillezi lêyemut. Lê ilêhe illê hüve yühyî veyümît vehüvehayyüllêyemüt. Sübhanellahi rabbilıbêdivelbilêd. Velhamdülillahi hamden kesîran tayyibemmübâraken alê külli hâl. Allahüekberu kebîrâ. Rabbünê cellecelêlühü vegudratühü biküğlli mekên.’

Türkçe Meali : ‘İzzet ve ceberut (ululuk ve büyüklük) sahibini tesbih ederim. Kudret ve melekut (güç ve eşsiz mülk) sahibini tesbih ederim. Hiç ölmeyecek diri olan Allah’ı tesbih ederim. Ondan başka ilah yoktur. O diriltir ve öldürür. Kendisi hiç ölmeyecek tek diridir. Kulların ve yurtların Rabbi olan Allah’u tesbih ederim. Her halükarda bol, tertemiz ve bereketli tüm hamdler Allah’a mahsustur. Allah her şeyden çokta büyüktür. Rabbimiz’in celali ve kudreti(nin eserleri) her mekanda (meydana çıkmakta)dır.’

der, daha sonra dilediği şeyle dua ederse şüphesiz bu kimseye haram olan Beytullah’u haccetmiş, Nebi (Salllallahu Aleyhi ve Sellem) ‘in kabrini ziyaret etmiş ve Allah yolunca cihat etmiş kimseler kadar sevap ihsan edilir. Bu kişi Allah-u Te’ala’dan ne isterse mutlaka kendisine verilir. Bu namazı 10 gecenin her birinde kılarsa Allah-u Te’ala onu Firdevsi Ala’a yerleştirir. Kendisinden her günahı siler ve ona (bir munadi tarafından:) ‘(Geçmiş günahların silindi) amel işlemeye yeniden başla.’ denilir.”

buyurmuştur.

Şimdi namazın tarifini kısaca tekrar yazalım:

Zilhicce’nin ilk 10 gecelerinin her birinde kılınacak 4 rekat namaz;

  1. rekatında : 1 Fatiha + 1 Felak + 1 Nas + 3 İhlas + 1 Ayetel Kürsi
  2. rekatında : 1 Fatiha + 1 Felak + 1 Nas + 3 İhlas + 1 Ayetel Kürsi
  3. rekatında : 1 Fatiha + 1 Felak + 1 Nas + 3 İhlas + 1 Ayetel Kürsi
  4. rekatında : 1 Fatiha + 1 Felak + 1 Nas + 3 İhlas + 1 Ayetel Kürsi

okunur. Namazı bitirdikten sonra yukarıda yazdığımız Arapça dua okunur.

Allah kabul eylesin inşallah bizlere de dua etmeyi unutmayınız…

Kaynak : (Abdülkadir el-Ciylânî, el-Ğunye) Namaz tarifini Arapça’dan Türkçe’ye çeviren ve bizlerin faydalanmasını sağlayan sayın Cübbeli Ahmet Hoca’mıza çok teşekkür ediyoruz. Kendisinden Allah razı olsun. Ek olarak namazdan sonra okunacak duayı tecvid ve talim kurallarına göre okumak için lütfen Lalegül Dergi’sine bakınız. Orada Arapça görseli mevcuttur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir