0 (Sıfır) Rakam mı Sayı mı? 0 Rakam mıdır Yoksa Sayı mı Kabul Edilir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere 0 (sıfır) sayısının rakam mı yoksa sayı mı olduğunu anlatacağız.

Matematikte her rakam bir sayıdır fakat her sayı bir rakam olmamaktadır. Aynı şekilde sayıların bazıları sayma sayısı bazıları ise doğal sayılar olarak geçer. Bu bağlam 0 (sıfır) sayısının hangi kategoriye ait olduğu birbirine karıştırılabiliyor ve gerçeği merak ediliyor. Yani sıfır rakam mıdır yoksa sayı mıdır? Sıfır (0) eğer bir sayı ise doğal sayı mıdır yoksa sayma sayısı mıdır yoksa tam sayı mıdır? İşte tüm bunlar birbirine karıştırıldığı için bu yazımızda sizlere kısaca sıfırın hangi kategoriye ait olduğunu söyleyeceğiz.

Sıfır (0) Rakam mı Sayı mı?

Sıfır (0) hem rakam hem de sayıdır. Daha doğrusu detaylı söylemek gerekirse sıfır ‘0’ bir doğal sayıdır. Şöyle ki; doğal sayılar 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 … vb. şeklinde devam etmektedir. Haliyle 0 doğal sayılar kümesine giriyor. Buna ek olarak rakamlar (0-1-2-3-4-5-6-7-8-9) şeklinde toplam 10 tanedir. Yani 0 sayısı da bir rakam olarak kabul edilir. Haliyle 0’a hem sayı hem de rakam diyebiliyoruz. Ayrıca (0) sıfır sayısı sayma sayısı değildir, normal doğal sayıdır. Sıfır doğal sayı kabul edildiği için aynı zamanda tam sayı olarak da kabul edilir. Yani kısacası 0’a sadece sayma sayısı değildir diyebiliriz. Geriye kalan (rakam/doğal sayı/tam sayı) tüm kümelerin içine girmektedir.

Şimdi Sıfır (0) için teker teker sayılar kümesini inceleyelim:

Rakamlar = 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ==> Toplam 10 tane rakam vardır. Bunların arasında Sıfır da bulunmaktadır. Yani rakamlar 0’dan başlamaktadır. 0 rakamlar kümesine dahildir. Halliyle Sıfır rakamdır.

Doğal sayılar = 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13….(sonsuza devam eder) ==> Doğal sayılar 0’dan başlar ve sonsuza kadar devam eder. Haliyle Sıfır doğal sayı olarak da kabul edilir. (Bu arada bazı kaynaklarda sıfır doğal sayı olarak kabul edilmiyor ama çoğu resmi kaynakta sıfır bir doğal sayı kabul edilir.)

Sayma sayıları = 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10….(sonsuza devam eder) ==> Sayma sayıları 0’dan değil 1’den başlamaktadır. Bu yüzden 0 bir sayma sayısı değildir.

Tam sayılar = …. -2, -1, 0, 1, 2 …. ==> Tam sayılar 0 dahil negatif ve pozitif sayılar kümesidir. Haliyle 0’a tam sayı da diyebiliyoruz.

Sıfır hem rakam hem sayıdır.
Sıfır hem rakam hem sayıdır.

Bunlara göre Sıfır (0) için hem rakam hem sayı diyebilmektedir. Fakat 0’a sayma sayısı diyemeyiz. Çünkü sayma sayıları 1’den başlamaktadır. Sayma sayıları 0’dan başlamadığı için Sıfır sayma sayısı olarak kabul edilmez. Ama normal doğal sayı ve tam sayı sınıfına girer.

Buna göre:

  • Sıfır (0) ==> ✓ Rakam
  • Sıfır (0) ==> ✓ Doğal Sayı
  • Sıfır (0) ==> ✓ Tam Sayı
  • Sıfır (0) ==> x Sayma Sayısı
  • Sıfır (0) ==> ✓ Çift Sayı

Umarız yararlı olur. Herkese matematik derslerinde başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir