0x80072f8f Microsoft Store Error Hatası Çözümü Nasıl Yapılır?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Store’de verilen 0x80072f8f hata kodunun çözümü var mı, nasıl yapılır onu anlatacağız.

Microsoft’un uygulamalarının yer aldığı resmi programı Microsoft Store’dur. Aynı Google Play Store veya Apple Store gibi Microsoft’unki de Microsoft Store ismindedir. Windows bilgisayarların başlat menüsüne Microsoft Store yazdığınızda uygulamaya direkt olarak girebilir ve buradan ücretsiz oyun ve uygulama indirebilirsiniz. Üstelik burada indirdiklerinizi bilgisayarda oynayabiliyorsunuz. Yani sadece mobil versiyonlar için değil. Windows işletim sisteminizde de burada yer alan uygulama, program ve oyunlar çalışabiliyor. Fakat bazen uygulama veya oyun indirirken error hata verebiliyor. Verdiği hata kodlarından birisi de 0x80072f8f Microsoft Store Error hata kodudur. Bu hata nasıl iptal edilir, 0x80072f8f error hatasının çözümü nedir, Microsoft Store nasıl tekrar başlatılır şimdi sizler için hatanın çözüm yollarını anlatalım.

Microsoft Store 0x80072f8f Error Kodu Hatası Çözümü Nasıl Yapılır?

0x80072f8f Microsoft Store Error hatasının 3 farklı çözüm yöntemi vardır. Şimdi sırasıyla anlatalım.

NOT = 0x80072f8f hatası genellikle Microsoft Store üzerinden bir oyun, program ya da uygulama indirirken veriliyor. Yani illaki başka yerlerde de bu hata kodu verilebilir. Ama en çok oyun ve uygulama indirince karşımıza çıkmaktadır.

1. Yöntem:

İlk olarak hatanın çözümü için uygulamayı kapatıp yeniden açmayı deneyin. 0x80072f8f hatası genellikle Microsoft Store üzerinden uygulama veya oyun indirince vermektedir. Bizzat bu hatayı biz de almıştık. Sonradan uygulamayı kapatıp yeniden açtığımızda hata vermemişti yani sorun düzelmişti. Sizler de aynı şekilde sorunun düzelmesi için uygulamayı kapatıp açmayı deneyin ve sonra oyun ya da uygulama artık ne indirecekseniz tekrar indirmeye çalışın. Bu sefer sorunsuz indirecektir.

2. Yöntem:

Diğer yöntemimiz ise tarih ve saati güncellemektir. Bu hata bazen bilgisayarın saat ve tarihinin güncel olmamasından dolayı verilebiliyor. Yani eğer 0x80072f8f bu hata kodunu alırsanız bilgisayarınızın sağ altta yazan tarihi eğer yanlışsa güncelleyin. Eğer yanlış değilse yine de saat ve tarih güncellemesi yapmanızı tavsiye ederiz. Sonrasında tekrar denediğinizde hata çözülmüş olacaktır. Hata almadan oyun ve uygulama indirebileceksiniz.

Tarih ve saat ayarlarını güncellemek için başlat menüsüne “Tarih ve saati değiştirin” yazın. Ardından ilk açılana girin. Sonrasında karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Buradan tarih ve saati güncelleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Dediğimiz gibi 0x80072f8f Microsoft Store hatası bazen tarih ve saat güncel olmadığı için verilebiliyor. Bu yüzden 0x80072f8f bu şekilde hata alıyorsanız tarih ve saat ayarlarını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

3. Yöntem:

Diğer bir yöntemimiz ise Microsoft Store uygulamasını onarmaktır. İlk olarak başlat menüsüne girip Ayarlar‘ı açıyoruz. Ardından “Uygulamalar” kısmına giriyoruz.

Sonrasında soldaki menülerden “Uygulamalar ve özellikler” kısmını açıyoruz.

Ardından sağ ekranda biraz aşağıya doğru geliyoruz ve buradan Microsoft Store uygulamasını buluyoruz. Eğer çok uygulama varsa arama bölümüne “Microsoft Store” yazın direkt olarak karşımıza çıkar.

Ardından “Microsoft Store” uygulaması üzerine 1 kere tıklıyoruz. Sonrasında aşağıda “Gelişmiş seçenekler” çıkacak, ona basıyoruz.

Ardından açılan sayfada biraz aşağıya doğru iniyoruz. Burada “Sıfırla” yazısının altında “Onar” butonu çıkacak. İşte buraya bastığımızda Microsoft Store uygulamasını onarmış olacağız. Yani var olan hatalar onarılmış olacaktır. Bu sayede de 0x80072f8f hata kodunu almamış olacağız.

En işe yarar yöntem bu anlattığımız 3. yöntemdir. Fakat dediğimiz gibi ilk olarak ilk 2 yöntemi deneyin olmazsa son olarak bunu yaparsınız. Bu doğrudan uygulamayı onarıyor ve hataları gideriyor.

Bu yöntemlerden birisiyle 0x80072f8f hata kodu sorununu çözebilirsiniz. Teşekkürler konumuzu beğenmeyi unutmayınız…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir