1 Bölü x, 1 Bölü x Kare ve 1 Bölü x Küp (1/x, 1/x^2, 1/x^3 ve 1/x^4) Grafikleri

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere 1 bölü x, 1 bölü x^2, 1 bölü x^3 ve 1 bölü x^4 ün grafiklerini paylaşacağız.

Matematik ve geometri derslerinde bazı zamanlar grafik çizimine ihtiyaç duyabiliyoruz. Mesela sorularda grafik üzerinden bir şey sorulabiliyor. İşte bu yüzden bazı önemli ifadelerin grafiklerini en azından hatırlamamız açısından aklımızda tutabiliriz. Bu yazımızda $\frac{1}{x}$,  $\frac{1}{x^2}$$\frac{1}{x^3}$ ve $\frac{1}{x^4}$ ün grafik çizimlerini sizlere paylaşacağız. Şimdi lafı uzatmadan paylaşıma geçelim.

$\frac{1}{x}$ ‘in Grafiği (1 bölü x’in grafiği);

$\frac{1}{x^2}$ ‘nin Grafiği (1 bölü x üzeri 2’nin grafiği);

$\frac{1}{x^3}$ ‘ün Grafiği (1 bölü x üzeri 3’ün grafiği);

$\frac{1}{x^4}$ ‘ün Grafiği (1 bölü x üzeri 4’ün grafiği);

Grafikler bu şekildedir. Farkettiyseniz grafikler 1 bölü çift sayı ve 1 bölü tek sayı olmak üzere hepsi aynı hizada gidiyor. Oradan da aklınızda kalabilir.

NOT = Sizler de bu şekilde grafik çizmek istiyorsanız maple programı ile grafik çizimi kodları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Son olarak başka çizmemizi istediğiniz daha doğrusu maple programı ile çizimini oluşturmak istediğiniz fonksiyonlar veya değerler varsa yorum kısmından istekte bulunabilirsiniz. Şimdilik bu kadar umarız faydalı olur…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir