1 Kot Kaç Kiloya Eşittir? 1 Got / Kot / God Kaç KG?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere 1 kot kaç kilograma eşittir, kaç kg’ye denk gelmektedir hakkında bilgiler paylaşacağız.

Ülkemizde Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi vb. gibi bazı yörelerde ağırlıklar farklı isimle adlandırılabiliyor. İşte bunlardan birisi de kot (diğer yazılışlarıyla got veya god) kelimesidir.

Kot kelimesi TDK sözlükte 3. anlam olarak “Yörelere göre değişen ölçüde tahıl alabilen, tahtadan yapılmış bir ölçek.” anlamına gelmektedir.

Kot genellikle eski zamanlarda Karadeniz Bölgesi’nde kullanılan bir ölçü birimi olarak bilinmektedir. Fakat bazı yörelerde “god” veya “got” olarak da biliniyor. Kot ortalama 5-10 kilogram arasında bir ağırlıktır. Çünkü net bir ağırlık sayısı yok, yöreden yöreye göre değişiyor. Bazı kaynaklara göre 1 kot ortalama 7-8 kg ediyor. Bazı kaynaklara göre ise 5-6 kg tahıl alabilen kap manasına geliyor. Yani buradan da 1 kot ağırlığın ortalama 5-6 kg olduğunu görebiliyoruz. Bazı kaynaklarda ise 7 veya 8 kilogram olarak geçmektedir.

Kot ağırlık ölçüsünün bir diğer ismi de “Şinik” olarak biliniyor. Yani Karadeniz Bölgesi’nde nasıl “kot” deniliyorsa bazı bölgelerde ise buna “şinik” deniliyor. 1 şinik ise 8 kg’a eşittir. Haliyle kot ve şinik birbirine eşit olduğu için 1 kot da 8 kg edebilir diyebiliriz. Dediğimiz gibi tam resmi bir sayısı bulunmuyor. Fakat 1 kot ağırlık ortalama 5-10 kilo aralığında bir değere eşittir. Bazı kişilere göre 1 kot 10 kg ederken bazılarına göre ise 5 kg ediyor.

Ek olarak şunu belirtelim TDK’da 1 şinik 8 kg ağırlığında yazmaktadır. Yani buradan yola çıkarak 1 kot ağırlığın da 8 kiloya eşit olduğunu söyleyebiliriz. Eski zamanlarda büyüklerimiz kot ölçüsü için “5 kot bakla çıktı”, “1 god buğday var”, “2 got tahıl çıktı” vb. şeklinde söylerlerdi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir