1 Saat Bilgisayar (PC) Kullanmak Ne Kadar, Kaç TL Elektrik Harcar?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere 1 saat bilgisayar kullanmak kaç TL elektrik harcar, 1 saatte ne kadar elektrik gider ve benzeri detaylar hakkında bilgi vereceğiz.

Kullandığımız bilgisayarların saatte ne kadar elektrik harcadığını hepimiz merak ederiz. Özellikle kripto para işleri ile ilgilenenler bu bilgileri çok merak edebilirler. Kripto kazım işiyle uğraşanlar bilgisayarın saatte ne kadar yani kaç TL elektrik harcayacağını bilmek isterler. Buna göre kripto kazım işine girişirler diyebiliriz. Sonuçta kazım işi kârlı olmazsa yani elektrik masraflarını karşılamazsa o zaman o işe girişim yapmak mantıksız olabilir. Hem bundan dolayı hem de genel olarak 1 saat PC kullanımı kaç lira elektrik yer araştırılıyor. Sizler için resmi bir site bulduk ve bu site üzerinden bilgisayarınız saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık ne kadar elektrik harcar öğrenebiliyorsunuz. Şimdi hiç lafı uzatmadan siteyi ve detayları aktaralım.

1 Saat Laptop ve Masaüstü Bilgisayar Kullanmak Kaç TL Elektrik Harcar?

Hesaplama yapacağımız site adresi ==> www.ckbogazici.com.tr/tr/tuketim-hesaplama

1-) Öncelikle arkadaşlar hesaplama yapacağımız resmi site “www.ckbogazici.com.tr/tr/tuketim-hesaplama” burasıdır. Evet Boğaziçi Elektrik’in resmi sitesi üzerinden Elektrik-Watt-TL hesabı yapabiliyoruz. İlk olarak bu siteye giriş yapıyoruz. Ardından aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. Buradan “Laptop” seçeneğini seçiyoruz ve aşağıdaki “Hesapla” butonuna basıyoruz.

2-) Sonrasında karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Buradan “Çalışma Süresi” bölümüne 1 yazıyoruz. Böylelikle karşımıza aylık kaç TL elektrik harcar o çıkmış oluyor. Eğer laptopunuz günde 1 saat açık kalırsa yani 30 gün günlük 1 saat açık kalırsa ayda toplam 2 TL elektrik harcamış olur. Bunu 30’a bölersek haliyle 1 saat çalışan laptop 0,06 TL (6 kuruş) elektrik harcamış olur. Yani bilgisayar 1 saat açık kalırsa ortalama 0,06 TL (6 kuruş) elektrik harcamış olur. Aylık toplamda 2.52 kWh değerinde elektrik harcamış oluyor. Şimdi burada bazı bilinmesi gereken noktalar var.

Şöyle ki; Eğer bilgisayarınız laptop ise Tüketimi(W) bölümü zaten 90 olarak açılıyor onu değiştirmenize gerek yok. Çünkü laptop bilgisayarlar ortalama 80-90 Watt harcar. Haliyle laptop için o değer doğru. Fakat eğer bilgisayarınız masaüstü ise orayı 150 yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü masaüstü bilgisayar daha fazla watt harcar ve araştırmamıza göre masaüstü bilgisayarlar ortalama 150 Watt gücünde çalışıyor.

3-) Eğer dizüstü bilgisayarınız günde 8 saat açık kalırsa bu sefer aylık ortalama 15-16 TL elektrik harcamış olmaktadır. Bu değerleri tamamen ortalama hesaplardır ve yakın değerlerdir. Dediğimiz gibi burası laptop bilgisayarlar için hesaplanmış. Ama sizin bilgisayarınız masaüstü ise Tüketimi (Watt) bölümünü 90 değil 150 yapmanız gerekmektedir. Çünkü laptoplar genelde 90 Watt gücü ile çalıştığı için burası otomatikman 90 değerinde geliyor. Ama masaüstü bilgisayarlar ortalama 150 Watt civarında çalışıyor. O yüzden orayı 150 yapmanız gerekmektedir.

4-) Kısacası bu şekilde “www.ckbogazici.com.tr/tr/tuketim-hesaplama” bu siteye girerek bilgisayarınız 1 saatte kaç TL elektrik harcar, kaç Watt harcar öğrenebilirsiniz. Dediğimiz gibi laptop bilgisayarınız varsa tüketim watt bölümü 90 olarak kalsın orayı değiştirmeyin. Ama masaüstü bilgisayarınız varsa 90’ı 150-200 arasında bir değer yapmanız gerekiyor. Kendi kasanız kaç watt harcıyorsa ona göre araştırıp hesaplayabilirsiniz. Ama masaüstü bilgisayarlar genelde 150 Watt gücünde çalışıyor diyebiliriz.

Şimdi sizlere laptop ve masaüstü bilgisayarlar için yaptığımız bazı hesapları ve değerleri paylaşalım. Aşağıdaki hesaplarda laptop 90 Watt ve masaüstü bilgisayar 150 Watt gücünde çalışacak şekilde hesapladık. Bunları siz yukarıda paylaştığımız site üzerinden değiştirebilirsiniz.

Laptop ve Masaüstü Bilgisayarlar İçin Ortalama Watt ve TL Elektrik Masrafları

  • Laptop bilgisayar 1 saatte ==> 0,084 kWh ve 0,06 TL elektrik harcamaktadır.
  • Masaüstü bilgisayar 1 saatte ==> 0,14 kWh ve 0,11 TL elektrik harcamaktadır.

Laptop bilgisayar (1 aylık değerleri):

  • Günde 1 saat açık olan laptop bilgisayar (90 Watt) 1 ayda ==> 2.52 kWh ve 1,99 TL elektrik harcar.
  • Günde 4 saat açık olan laptop bilgisayar (90 Watt) 1 ayda ==> 10.08 kWh ve 7.96 TL elektrik harcar.
  • Günde 8 saat açık olan laptop bilgisayar (90 Watt) 1 ayda ==> 20.16 kWh ve 15.93 TL elektrik harcar.

Masaüstü bilgisayar:

  • Günde 1 saat açık olan masaüstü bilgisayar (150 Watt) 1 ayda ==> 4.20 kWh ve 3.32 TL elektrik harcar.
  • Günde 4 saat açık olan masaüstü bilgisayar (150 Watt) 1 ayda ==> 16.80 kWh ve 13.27 TL elektrik harcar.
  • Günde 8 saat açık olan masaüstü bilgisayar (150 Watt) 1 ayda ==> 33.60 kWh ve 26.54 TL elektrik harcar.

Bu şekilde kullandığınız bilgisayar kaç lira elektrik harcar Watt değerlerine göre hesaplayabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir