11 Elli Oyunu Nasıl Oynanır? (On Bir 50) Oyun Tarifi

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere 11 elli (on bir elli) oyunu nasıl oynanır onu anlatacağız. 11 elli bir çeşit yakalamaca oyunudur. Peki nasıl oynanır şimdi kısaca anlatalım.

On bir elli oyunu çocukluk döneminde en çok oynanan oyunlar arasında geliyor. Özellikle ilkokulda teneffüs aralarında çok oynanıyordu. Peki 11 elli oyunu nasıl oynanır şimdi kısaca oyun tarifini sizlere anlatalım.

11 Elli Oyunu Nasıl Oynanır?

11 elli oyunu genellikle açık alanda oynanmaktadır. Dilerseniz kapalı alanda az kişiyle de oynayabilirsiniz, fakat açık alanda daha iyi oynanmaktadır. Grup olarak oynanan bir oyundur.

Onbir elli oyununda öncelikle oyuncular el el tutuşarak daire şeklinde, halka şeklinde sıralanırlar. Ardından sırasıyla oyuncular birbirlerinin ellerine dokunarak saymaya başlarlar. Öncelikle 11’e kadar sayılır. Sonra ise 11 10, 11 20, 11 30, 11 40 ve 11 50 şeklinde tekrar sayım olur. Ardından 11 50 kime denk gelirse o ebe olmuş olur. Bu arada diğer oyuncular ebeden kaçmaya başlarlar. Ebe ise diğer oyunculardan birisini yakalamaya çalışır. Yakalanan oyuncu ebe olmuş olur. Sonrasında oyuna 2 ebe ile devam edilir. Fakat burada şöyle bir şey var. Ebe yakaladığı oyuncuyu tutarak 11’e kadar sayması gerekiyor. Ondan sonra o yakalanan oyuncu ebenin takımına dahil olmuş olur. Böylelikle oyundaki tüm oyuncuları yakalayıp 11’e kadar saymaları gerekmektedir. Oyun bu şekilde devam eder. Sona kalan oyuncu ise oyunu kazanmış olur.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir