2015 Güncel Fındık Fiyatları

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 2015 yılına ait yaş fındık ve kuru fındığın kilogram fiyatlarını sizlerle paylaşacağım.Ek olarak yevmiye fiyatlarını da aktaracağım.

Öncelikle yaş fındıktan başlayalım;

Yaş fındığın kilosu batı karadeniz taraflarında 10 tl dir.Doğu karadeniz taraflarında ise özellikle Giresun’da 15 tl ye kadar çıkabiliyor.Giresun’un fındığını bilirsiniz ünlüdür ve oldukça iridirler.

Bu fiyatlar tabii ki şimdilik için geçerli.Mesela bundan bi 4-5 ay sonra piyasada fındık kalmayacağı için fiyatları 2 kat artacaktır.

Kuru fındık fiyatları;

Şöyle bir kural vardır diyebiliriz.Her zaman kuru fındığın kilosu yaş fındığın kilosunun ortalama 2 katı kadardır.Tabii ki fındık kurutma işlemi zordur.Öyle 1-2 günde fındık maalesef kurumuyor.Bu sebeple fiyatları da yüksek oluyor.

Kuru fındığın kilosu batı karadeniz civarlarında ortalama 15-20 tl den satılırken doğu karadeniz civarlarında 25-30 tl arasında satılmaktadır.

Son olarak ise yevmiye fiyatlarını vereyim;

Düzce civarlarında yevmiye(meci) fiyatı 60 tl dir.Çavuşun aldığı fiyat 120 tl dir ve çuvarcı da aynı şekilde 120 tl almaktadır.

Giresun civarlarında ise günlük yevmiye(meci) fiyatı 75 tl dir.Çavuş ve çuvalcı ise 150 tl almaktadır.Bunun nedeni ise doğu karadeniz civarlarında hem çok dağlık alan var yani her yer bayır diyebiliriz.Hem de fındığın daha kaliteli olmasıdır.

Bu fiyatlar normal kabul edilen fiyatlardır.İllaki fındık sahipleri bu fiyattan alım yapacak diye bir şey yoktur.Daha az veren de çıkabilir daha fazla veren de çıkabilir.

YORUMLAR

  1. Ben Düzceliyim ama fındık fiyatları 15-20₺ değil malesef 10-11₺’dir Artı yevmiye ise 43₺ dır.

    1. Ben daha yeni sattım kuru fındık 15 tl den 🙂 Yevmiye nasıl 43 tl hocam bende gittim fındığa 60 tl aldım 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir