2022 Receb, Şaban, Ramazan Ayı Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Ne Zaman?

Herkese selamlar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere 2022 yılındaki üç aylar hangi günler başlayıp hangi günler bitecektir onu paylaşacağız.

Mübarek 3 aylara çok az bir süre kaldı. Üç aylar; Receb, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylarda ibadet etmek, oruç tutmak, namaz kılmak, dua etmek vb. ibadetler yapmak oldukça sevaptır. Bu yüzden 3 aylarda bol bol ibadet etmeli, dua etmeli ve zikir çekmeliyiz. Bildiğiniz gibi 3 aylar Miladi değil Hicri takvime göre ilerlemektedir. Hicri ve Miladi takvim arasında da 10 gün fark olduğundan dolayı her yıl 3 aylar 10 gün geriye gelmektedir ve bu yüzden tarihleri de değişiyor. Ayrıca dinimizde geceler önce geldiği için bazı dini tarihler de karıştırılabiliyor. Şimdi sizler için Recep ayı başlangıcı ve bitişi, Şaban ayı başlangıcı ve bitişi, Ramazan ayı başlangıcı ve bitişi hangi günlerdir onları yazalım ve bu kafa karışıklığını gidermiş olalım.

2022 Yılında Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?

2022 yılında 3 aylar yani Recep-Şaban-Ramazan ayı ilk olarak Receb-i Şerif ayı ile başlayacaktır. Bu yıl 3 aylar “2 Şubat Çarşamba 2022” tarihinde başlayacaktır. Yani Üç ayların 1. günü (Recep ayının 1. günü) 2 Şubat Çarşamba gününe denk gelmektedir. 3 ayların 1. gecesi ise 1 Şubatı 2 Şubata bağlayan gecedir. Yani 1 Şubat Salıyı 2 Şubat Çarşambaya bağlayan gece mübarek 3 ayların 1. gecesi olmaktadır. Bu gece aynı zamanda Receb ayının da 1. gecesidir.

  • 3 ayların ilk günü ==> 2 Şubat 2022 Çarşamba
  • 3 ayların ilk gecesi ==> 1 Şubat Salıyı 2 Şubat Çarşambaya bağlayan gece

Ek olarak şunu belirtelim; Dinimizde geceler önce geldiği için üç ayların ilk gecesi 1 Şubat akşam namazı ile birlikte girmektedir. Yani 1 Şubat akşam namazından 2 Şubat sabah namazına kadar olan süre Recep ayının ilk gecesi olmaktadır. 2 Şubat sabah namazından akşam namazına kadarki süre ise Recep ayının ilk günü olarak geçmektedir.

Recep, Şaban, Ramazan Ayı Başlangıç ve Bitiş Tarihleri (2022 Yılı)

3 aylar; Receb, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Şimdi sizler için 2022 yılında Recep ayının 1. günü ve 1. gecesi, Şaban ayının 1. günü ve 1. gecesi, Ramazan ayının 1. günü ve 1. gecesi hangi tarihlere denk geliyor onu yazalım.

  • 2022 Receb Ayının 1. günü ==> 2 Şubat Çarşamba
  • 2022 Receb Ayının 1. gecesi ==> 1 Şubatı 2 Şubata bağlayan gece

Recep ayının ilk gecesi 1 Şubat Salıyı 2 Şubat Çarşambaya bağlayan gecedir. Daha doğrusu 1 Şubat akşam namazından 2 Şubat sabah namazına kadar olan süre Recebi Şerif ayının ilk gecesi olarak geçmektedir. 2 Şubat sabah namazından akşam namazına kadar olan süre de Recebin ilk günüdür.

  • 2022 Şaban Ayının 1. günü ==> 4 Mart Cuma
  • 2022 Şaban Ayının 1. gecesi ==> 3 Martı 4 Marta bağlayan gece

Şaban ayının ilk günü (1. günü) 4 Mart Cuma günüdür. Şaban ayının ilk gecesi 3 Mart Perşembeyi 4 Mart Cumaya bağlayan gecedir. 3 Mart akşam namazından 4 Mart sabah namazına kadar olan süre Şaban’ın ilk gecesi olarak geçmektedir. 4 Mart sabah namazından akşam namazına kadar olan süre ise Şaban ayının 1. günüdür.

  • 2022 Ramazan Ayının 1. günü ==> 2 Nisan Cumartesi
  • 2022 Ramazan Ayının 1. gecesi ==> 1 Nisanı 2 Nisana bağlayan gece

Mübarek 3 ayların 3. sü Ramazan ayının ilk gecesi ise 1 Nisan Cumayı 2 Nisan Cumartesiye bağlayan gecedir. 1 Nisan akşam namazından 2 Nisan sabah namazına kadar olan süre Ramazan’ın ilk gecesi olarak geçer. 2 Nisan sabah namazından akşam namazına kadarki süre ise Ramazan’ın ilk günü olarak geçmektedir.

Herkesin üç ayları mübarek olsun. Allah (c.c.) dualarınızı kabul eylesin. Amin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir