2FA Açılımı Nedir, Ne Demek? “2fa” Kısaltmasının Açılımı Ne?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere 2fa açılımı nedir, 2 fa ne anlama gelmektedir kısaca onu anlatacağız.

Sosyal medya sitelerinde, Twitter, Facebook, İnstagram vb. yerlerde, bilgisayarda, telefonda ve internette yer alan bazı kısaltmaların anlamları merak edilebiliyor. Bu kısaltmalardan birisi de 2fa kısaltmasıdır. Şimdi sizlere 2FA kısaltmasının açılımı nedir, Türkçe ve İngilizce açılımı ne demek onu yazalım.

2FA Kısaltmasının Açılımı Nedir? 2FA Ne Demek?

2FA kısaltmasının açılımı “2 Factor Authentication” demektir. Aynı şekilde diğer bir açılımı ise “Two-Factor Authentication” olarak geçiyor. 2FA’nın Türkçe olarak açılımı ise “2 Faktörlü Kimlik Doğrulama” demektir. 2FA kısaltması İngilizce “2 Factor Authentication” ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır.

2 faktörlü kimlik doğrulama sistemi güvenlik açısından oldukça önemli bir sistemdir ve kullanımı çok kolaydır. Mobil telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile 2fa entegreli sistemlerde güvenlik önlemi alabilirsiniz. Yani diyelim ki çok önemli bir web sitesine üyesiniz. Bu web sitesinde 2fa sistemi de aktif çalışıyor. Haliyle siz kendi mobil cep telefonunuza 2fa uygulamasını yükleyerek bu siteye girişlerde güvenlik önlemi alabiliyorsunuz. Bu uygulama ile sizden başka kimse kayıtlı veya üye olduğunu siteye giriş yapamıyor. İşte bu bakımdan birçok kişi 2fa sisteminin kullanımını tavsiye etmişlerdir.

Bu arada 2fa yani 2 faktörlü kimlik doğrulama uygulamasının ismi “Google Authenticator” olarak geçiyor. En popüler ve bilindik uygulaması budur. Şuana kadar 100 milyon ve üzeri indirmeye sahiptir. Yani tamamen kullanışlı ve güvenilirdir. Zaten Google’a ait bir uygulamadır. Telefonunuza kurarak güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

Kısacası; 2FA kısaltması İngilizce bir kısaltmadır ve açılımı ise “2 Factor Authentication” veya “Two-Factor Authentication” demektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir