4 Yıllık Lisans Bölümleri Taban Puanları

Üniversiteye girişte sınav sistemi, puan türleri ile birlikte sınav içeriğinde de ciddi değişiklikler oldu. Artık öğrenciler Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testi (AYT) oturumlarına girdikten sonra ortaöğretim başarı puanının da eklenmesiyle YKS puanlarına göre bölüm tercihi yapacak.

YKS’de puan türleri de SAY, EA, SÖZ ve DİL olarak güncellendi. Üniversiteye yeni hazırlanan öğrenciler öncelikle okumak istedikleri üniversite ve bölümün taban puanlarına bakmaları gerek. Genellikle her yıl taban puanlar benzerlik gösteriyor. Sınava girdikten sonra tercih listenizi lisans taban puanları tablosuna göre hazırlayabilirsiniz.

Örneğin lisede sayısal bölümden mezun olmuş bir adayın aklında her zaman mühendislik bölümleri yer alır. Üniversitelerde 70 farklı mühendislik alanı bulunuyor. En gözdeleri şunlar;

    • Endüstri Mühendisliği
    • Makine Mühendisliği
    • İnşaat Mühendisliği
    • Bilgisayar Mühendisliği


Popüler mühendislik alanlarına ek olarak teknolojinin gelişimi ve insanlığın ihtiyaçlarına cevap oluşturmak adına yeni mühendislik dalları oluştu. Örneğin sağlık & mühendislik alanlarını birleştiren Biyomedikal mühendisliği, Tıp Mühendisliği gibi yeni programlar üniversitelere dahil oldu.

https://www.unibilgi.net/universite-taban-puanlari/lisans/bilgisayar-muhendisligi-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari/ bu bağlantıdan Bilgisayar Mühendisliği bölümünün taban puanları, başarı sıralaması, kontenjan gibi önemli verilere ulaşabilirsiniz. Tablodaki veriler ÖSYM’nin sitesinden alınmış güncel bilgilerden oluşmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir