Acıtasyon Nasıl Yazılır? Ajitasyon mu Acitasyon mu? Doğrusu Nedir?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ajitasyon mu yoksa acıtasyon mu hangisi doğru yazılıştır TDK’ya göre kanıtıyla birlikte anlatacağız.

Türkçe’ye yabancı dillerden geçen kelimelerin bazılarında yazım yanlışı yapılabiliyor. Bu kelimelerden birisi de “ajitasyon / acitasyon” ikilisidir. Dilimize Fransızca’dan geçen bu kelimenin doğru yazılımı sürekli karıştırılabiliyor ve doğru yazılımı ise merak ediliyor. Şimdi sizler için TDK’ya göre acitasyon mu ajitasyon mu hangisi doğru yazılmıştır, hangi kelime TDK sözlükte bulunur kanıtıyla birlikte anlatalım.

“Ajitasyon” mu “Acıtasyon” mu? TDK’ya Göre Doğrusu Hangisi?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Ajitasyon
  • Hatalı yazılışları ==> x Acıtasyon / x Acitasyon

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Fransızca’dan (agitation) geçen “Duygu sömürüsü yapma” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “AJİTASYON” kelimesidir. Yani TDK’ya göre kelimenin doğrusu “acitasyon” veya “acıtasyon” değil “ajitasyon” kelimesi olacaktır. Kelimenin 2. harfi j harfi olacaktır. Aslında bu kelimeyi çoğu kişi “acitasyon” olarak biliyor çünkü okunuş bakımından yani telaffuz olarak kelime “acıtasyon” ya da “acitasyon” şeklinde çıkmaktadır. Fakat yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu ajitasyondur. Ajitasyon kelimesi “Körükleme.”, “Duygu sömürüsü yapma.”, “İnsanın zihninde ve duygu dünyasında sarsıntı yaratma.”, “Çırpıntı.” ve “Kişinin ruhsal gerginliğini dışa vurması sonucu oluşan etrafına karşı saldırganlık durumu.” anlamlarına gelmektedir. TDK’ya göre 5 farklı anlamı bulunmaktadır. Şimdi kanıtına bakalım.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi TDK’ya göre kelime “ajitasyon” olarak yazılır. Diğer kelimeleri yani “acıtasyon” veya “acitasyon” kelimelerini sözlükte aradığımızda herhangi bir sonuç ile karşılaşmayız. Bu bakımdan kelimenin doğrusu ajitasyon olacaktır. Eğer sınavlarda, bulmacalarda veya genel kültür sorularında bu kelimenin doğru yazılışı sorulursa cevap “ajitasyon” olacaktır. Kelime “acitasyon” veya “acıtasyon” şeklinde yazılmamaktadır. Doğrusu ajitasyondur, yani 2. harfi j harfi olacaktır. Aslında çoğu kişi dediğimiz gibi bu kelimenin 2. harfini “c” olarak biliyor. Fakat TDK sözlüğe göre kelimenin 2. harfi “j” harfidir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir