YD Ürün Ne Demek? “YD” Kısaltmasının Açılımı Nedir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere yd kısaltmasının açılımları nedir, yd ürün ne anlama geliyor kısaca onu anlatacağız.

İnternette ve özellikle sosyal medyada daha hızlı yazmak ve mesajlaşmak için kullanıcılar bazı kalıpları kısaltma şeklinde söylerler. Bu kısaltmalar zamanla oturur ve hep o şekilde yazılmaya başlanır. Bunlardan birisi de “Yd” kısaltmasıdır. Daha doğrusu “Yd ürün” kısaltması da diyebiliriz. Aslında yd’nin birçok açılımı vardır fakat e-ticaret alanında kullanılan 1 tek açılımı vardır diyebiliriz. Şimdi sizlere yd ürün nedir, ne demektir ve yd açılımları ne anlama gelir hakkında bilgi verelim.

YD Ürün Ne Demek?

YD ürün “Yurt Dışı Ürün” (yurt dışı kayıtlı ürün veya cihaz) anlamına gelmektedir. Yani bu ifadedeki yd kısaltmasının açılımı “yurt dışı” demektir. YD ürün genellikle e-ticaret sitelerinde, satış yapılan forum tarzı sitelerde kullanılır. Satılan ürünün yurt dışı kaynaklı olduğunu belirtir. “Yd ürün” ifadesi en çok telefon satışlarında kullanılan bir kısaltmadır. “YD telefon” ifadesi yurt dışından gelen, Türkiye kaydı bulunmayan telefon anlamına gelmektedir. YD ürünlü telefonların fiyatları biraz daha ucuzdur çünkü bunların Türkiye kaydı bulunmamaktadır. Eğer siz YD (yurt dışı) kayıtlı telefonu kullanmak isterseniz bunu açtırmanız gerekiyor. YD telefonları Türkiye’de açtırmak için belli bir ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. Kısacası e-ticaret sektöründe kullanılan YD’nin açılımı “yurt dışı” demektir.

YD Kısaltmasının Açılımları Nelerdir?

YD’nin birçok açılımı vardır. Bazı açılımları şu şekilde:

  • Yurt Dışı (YD) ==> YD’nin en bilindik açılımı yukarıda da yazdığımız gibi ‘yurt dışı’ demektir. YD ürün, yurt dışı kayıtlı ürün anlamına gelir.
  • Yard veya Yarda (Yd) ==> Eski İngiliz uzunluk birimidir. Kısaltması yd ‘dir.
  • Yabancı Diller (YD) ==> YD’nin bir diğer açılımı ise yabancı diller olarak geçmektedir. Özellikle üniversitelerde yabancı diller yerine kısaca yd denilir.
  • Yoğun Disk (YD) ==> YD’nin bir diğer açılımı ‘yoğun disk’ demektir.
  • Yürütmenin Durdurulması (YD) ==> Hukuk ve Avukatlıkta YD ‘Yürütmenin Durdurulması’ demektir.
  • Yenidoğan (yd) ==> Fazla kullanılmasa da “yenidoğan” kelimesinin kısa yazılışı da yd olarak biliniyor.

Şimdilik yd kısaltmasının en bilindik açılımları bu şekildedir. Sizlerin de bildiği farklı bir açılımı varsa yorum olarak bize yazabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir