Ahçı mı Aşçı mı Doğru Yazılışı Nedir?

Bu yazımızda sizlere ahçı kelimesi mi yoksa aşçı kelimesini doğru yazılmıştır onu TDK kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Yine en çok karıştırılan 2 kelimeyle karşı karşıyayız. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ahçı-aşçı kelimelerinden hangisi doğrudur şimdi kanıtıyla birlikte sizlere iletelim.

Ahçı mı Aşçı mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Aşçı
  • Hatalı yazılışı ==> ×Ahçı

Türk Dil Kurumu’nun sitesine göre “Yemek pişirmeyi meslek edinen kimse.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı aşçı kelimesidir. Ahçı kelimesi hatalı yazılıştır. Fakat günümüzde aşçı yerine ahçı çok sayıda kullanılıyor. İkisi de birbirine yakın oldukları için bazen dilimizden ahçı olarak çıkabiliyor. Fakat diksiyonun yanı sıra yazım kuralları gereği kelimenin doğrusu aşçıdır. Yani yazılış itibariyle aşçı olarak yazılması gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr‘deki veriye göre kelimenin doğrusu aşçı olarak yazılır. İsterseniz sizler de siteye girip sorgulatma yapabilirsiniz. Ahçı olarak aratınca aşçı kelimesine yönlendirme yapıyor.

Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz. Diğer yazım kuralları için sitemizde aratma yapıp kelimelerin doğru yazılımlarını öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir