Akika Kurbanı Nedir? Akika Kurbanı Yenilir Mi? (İlmihal Bilgileri)

Başlıklar

Akika Kurbanı Nedir?

Yeni doğan çocuğun başındaki ana tüyüne “akika” adı verilir. Böyle bir çocuk için şükür olarak kesilen kurbana ise “akika kurbanı” denilmektedir. Akika kurbanının Müslümanlarca asıl ismi “nesike” ‘dir. Akika kurbanı, Hanefiye göre mübah ve menduptur. Diğer 3 mezhep imamına göre ise sünnettir, Zahiriyye mezhebine göre de vaciptir.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden buluğ çağına (ergenliğe) erişeceği güne kadar kesilebilmektedir. Lakin yedinci günü kesilmesi daha faziletli kabul edilmektedir. Çocuğun 7. günü ismi konulur, saçları kesilip ağırlığınca altın veya gümüş sadaka olarak verilir ve aynı günde de bu kurban yani akika kurbanı kesilir. Böyle yapılması diğer 3 mezhep imamına göre müstehap kabul edilmektedir.

Kurbana elverişli olan her hayvan akika olmaya elverişlidir. Erkek ve kız çocuğundan her biri için bir koyun kesilmesi yeterli olur. Oğlan çocuğu için 2 koyun kesilmesi görüşünde olanlar da mevcuttur.

Akika kurbanının kemikleri, erkek veya kız çocuğunun sıhhat ve selameti için kırılmayıp sadece mafsallarından ayrılır ve o şekilde pişirilir. Bu şekilde yapmak müstehap sayılmıştır. Ayrıca diğer bir bakımdan da çocuğun mütevazı olmasına, katı kalpli olmayıp, ihtirastan kurtulmasına vesile olması maksadıyla kemiklerin kırılması müstehap görülmüştür.

Akika Kurbanı Yenilir mi?

Akika kurbanının etinden kesen yiyebilir. Yani akikayı kesen kişi etinden kendisi de yiyebilir. Ek olarak başkalarına da yedirip sadaka olarak verebilir.

Kaynak = Büyük İslam İlmihali

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir