Alan Adları(Domain) Alarak En İyi Yatırımınızı Yapın!

Merhabalar arkadaşlar bu yazımızda internetten para kazanmanın birçok yollarından belki de en iyisi olan alan adları yatırımıyla para kazanma yollarını anlatacağım.İyi okumalar dilerim.

Öncelikle arkadaşlar bu alan adları ne demek onunla başlayalım.Alan adı internet sitelerinin adıdır.Adı üstünde zaten alan adı yani domain.Örnek olarak şuanda okuduğunuz yazının sitesinin alan adı www.mmsrn.com oluyor.Ben bu alan adını adım ve soyadımın baş harflerine uygun diye aldım.

Peki alan adı yatırımı nasıl yapılır nasıl güzel bir domain yakalayabiliriz?

Bunun cevabı o kadar da kolay değil.Bu alan adı yatırımı için çok ince araştırmalar yapmak gerekiyor.İlk olarak alan adı uzantılarının en iyiden kötüye doğru sıralamasını söyleyeyim.Daha doğrusu en popülerden en popüler olmayanlara doğru sıralayalım;

1-) .com

2-) .net

3-) .org

4-) .biz

5-) .info

Bu şekilde gidiyor.Aslında .com.tr de var ama bu uzantı belge ile alındığı için onu eklemedim.

Şimdi arkadaşlar yatırımı nasıl yapacağız ona gelelim.Öncelikle bu siteye giriyoruz.Bu site dedim çünkü burada çok hızlı bir şekilde alan adı sorgulatma yapabilirsiniz.Buradan arkadaşlar alan adı avına başlıyoruz.O an aklınıza ne gelirse yazıp araştırın ve boşta olanları alın.Tabii ki sağlam domain olmasına dikkat edin.Sağlam domain yani jenerik domain nasıl olur şimdi ona gelelim.

Jenerik domain tek kelime domain demektir.Mesela kalem.com jeneriktir.Ama kalemkutusu.com jenerik değildir.Sizler de jenerik domain yakalayın ve regletin.Birde yakaladığınız jenerik domain .com .net ve .org olmasına dikkat edin çünkü diğer uzantılar fazla para etmiyor.

Şöyle bir örnek verelim mesela kalem.com adlı domainin fiyatı günümüzde en az 50 bin tl eder.Ama kalem.net 20 bin tl ve kalem.org ise 5 bin tl eder diyebiliriz.Fiyatlar bu şekilde düşüyor elbette.Sizler de sağlam bir domain yakalayın ve regletin.Bu işlerde acele etmeyin konu başlığımızdaki gibi bu bir yatırımdır.Aldığınız alan adını hemen satmaya başlamayın.1-2 beklettikten sonra emin olun değeri epey artacaktır.Mesela yine bir örnek ile açıklayalım.Geçenlerde yunanistan.com adlı site 18 bin tl den satıldı.Halbuki bu alan adı 1-2 bekletip satılsaydı en az 50 bin tl ederdi diye düşünüyorum.

Sizler de bu şekilde sağlam domainler yakalıp regletin ve elinizde bulundurun.Umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız.Herkese bol kazançlar dilerim.

YORUMLAR

  1. Hocam jenerik domainler günümüzde hiç kalmadı. Arada düşüyor ama bize değil tabiki. Bazen çok takip ediyorum, belki bir gün bizede kısmet olur jenerik domain.Paylaşımınız için teşekkürler.

    1. Bende teşekkür ederim hocam.Aynen nasip kısmet bu işler hiç ummadık zamanda çok sağlam bir alan adı yakalayabilirsiniz.Birde bu işler için biraz sabır gerekiyor pat diye sağlam domain bulmak zordur.

  2. Alan adı almak gayet mantıklı. İyi paralar getirebilir. Aynı bunu gibi firma isimlerinin de isim hakkı satın alma yapılabilir. Çoğu firma isim hakkından bir haber iş yapıyor. Bu işi profesyonel olarak kendine meslek edinenler bile var. Bi araştırın derim.

  3. Jenerik domain bulmak için bize gösterebileceğiniz başka bir yol var mıdır üstadım?

    1. Şuanda boşta sağlam jenerik domain bulmak zor fakat açık arttırma oluyor bazı zamanlar onlara katılarak değerinin altında domainler yakalayabilirsiniz. Mesela forum siteleri, facebook grupları vs. takip edin sağlam domainci arkadaşlar var onlar bazen ihale ile domain satıyorlar uygun fiyata sattıkları da oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir