Alaylı Ne Demek? Askerlik, Oyuncu, Müzik ve Aşçı Sektöründe Alaylı Nedir?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere alaylı ne demek, müzik sektöründe, yemek sektöründe alaylı ne anlama geliyor onu paylaşacağız.

Dilimizdeki bazı kelimelerin anlamları sektörüne göre değişkenlik gösterebiliyor. Bunlardan birisi de alaylı kelimesidir. Alaylının kelime anlamı, bir kişinin okul eğitimi almadan kendini o sektörde geliştirmesine ve yetiştirmesine verilen isimdir diyebiliriz. Alaylı ifadesini müzik, yemek, aşçı, sinema, oyuncu, tiyatro vb. gibi sektörlerde duyabilirsiniz. Şimdi kısaca bu ifadelerin anlamlarını sizlere açıklayalım.

Alaylı Ne Demek?

Alaylı, bir kişinin okul-mektep eğitimi almadan kendini belli bir sektörde yetiştirmesi anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse hiç programlama eğitimi almamış, yazılım eğitimi almamış, yazılım kurslarına gitmemiş bir kişiyi ele alalım. Bu kişi evde kendi imkanlarıyla kendini geliştirip, kendini yetiştirip yazılımcı olduysa işte bu kişiye alaylı yazılımcı diyebiliriz. Yani hiç okulda eğitim görmeden kendi kendini yetiştiren kişi o sektörün alaylısı olmuş oluyor.

Alaylı Aşçı Nedir, Kime Denir?

Hiç aşçılık meslek okuluna gitmemiş, yemek dalında herhangi bir okula gidip eğitim görmemiş ama kendisini yemek konusunda çok iyi yetiştirip aşçı olmuş bir kişiye alaylı aşçı denir. Yani meslek bakımından hiç yemek alanında bir okula gitmemiş, gastronomi bölümünü okumamış, aşçılık bölümünü okumamış bir kişi eğer kendi imkanlarıyla, kendi kendini yetiştirip aşçı olduysa işte bu kişi alaylı aşçıdır. Kısacası; Gastronomi bölümü okumayan, lise veya üniversitede yemek ile ilgili eğitim almayan aşçılara alaylı aşçı denir. Veya aynı şekilde şef için de bu söylenebilir. Eğer okulunda okumamış bir masterchef, şef varsa bu kişi alaylı şef oluyor diyebiliriz.

Müzikte Alaylı Kime Denir?

Müzik alanında herhangi bir akademik eğitim almamış (lise ve üniversitede eğitim görmemiş) kendi imkanlarıyla kendini o müzik alanında geliştirmiş olan kişilere alaylı müzisyen, alaylı şarkıcı denir. Yani hiç konservatuar müzik bölümünde eğitim görmemiş kişiler bu işin alaylısı oluyor demektir.

Sinema Sektöründe Alaylı Ne Demek? Alaylı Oyuncu Nedir?

Alaylı ifadesi sinema sektöründe de kullanılabiliyor. Eğer bir kişi tiyatro ve oyunculuk bölümünde okumamış, konservatuar okumamış, sahne sanatları bölümü okumamış vb. sinema, tiyatro, oyunculuk alanında bir eğitim görmeden kendini çok iyi yetiştirip geliştiren kişi o işin alaylısı olmuş olur. Hiç oyunculuk eğitimi almadan kendini çok iyi yetiştiren, dizi ve sinema oyuncusu olan kişiye alaylı oyuncu denir.

Askerlikte Alaylı Ne Demek?

Hiç askeri okulda okumadan subay olmuş kişilere alaylı denir. Daha doğrusu genellikle askeri okulda okumadan başarı gösterip rütbe atlayan subaylara alaylı denilir.

Uzun lafın kısası, belli bir sektörde hiç mektep, okul eğitimi görmemiş kişiler o işin alaylısı olmuş olur. Bu tüm sektörler için böyledir. Yani bir kişi okulda hiç eğitim görmeden o işin ustası olmuşsa alaylı oluyor diyebiliriz.

Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir